25 Haziran 2019
  • İstanbul24°C
  • Diyarbakır26°C
  • Ankara20°C
  • İzmir28°C
  • Berlin21°C

YPG SÖZCÜSÜ: SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ ÖNEMLİ

Halk Savunma Birlikleri (YPG) Sözcüsü Nuri Mahmud, Suriye’nin bölünmesine karşı olduklarını belirterek, Suriye’deki tüm tarafların bir araya gelerek bu konuyu tartışması gerektiğini söyledi.

YPG sözcüsü: Suriye’nin toprak bütünlüğü önemli

10 Ocak 2019 Perşembe 14:14

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat’ın "Kürt gruplarla diyalogdan başka alternatif yoktur" açıklamasını Rus televizyon kanalı RT’ye yaptığı açıklamada değerlendiren YPG Sözcüsü, şöyle konuştu:

“Burada iki husus söz konusudur. Birinci husus dışarıdan yapılan müdahalelerdi. Özellikle Türkiye’nin olası saldırılarıyla karşı karşıya kalabiliriz. İkinci husus ise iç meselelerimizdir. Eğer yeni bir sistem ve yönetim oluşursa, sorunlara da bir çare bulunur.”

Suriye’nin bölünmesiyle ilgili çeşitli planların yapıldığını ve bu planlar içerisinde Türkiye’nin de olduğunu savunan Mahmud, “Suriye’nin toprak bütünlüğü önemlidir, ancak yeni bir sistemin oluşması gerekir ki tüm taraflar birbiriyle anlaşabilsin” dedi.

Mahmud, 8 yıldır IŞİD’le mücadele ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Biz 8 yıldır IŞİD’le mücadele ediyoruz, bu mücadelenin yanı sıra Türkiye’nin saldırılarıyla da karşı karşıya kalıyoruz. Bu yüzden bir an önce Suriye’deki tüm tarafların masaya oturması gerekiyor. Ancak yapılacak görüşmelerde, hiçbir taraf kendisini diğer tarafın üstünde görmemelidir. Çünkü bu, Suriye halklarının yararına olmayacaktır.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.