25 Haziran 2019
  • İstanbul26°C
  • Diyarbakır32°C
  • Ankara20°C
  • İzmir27°C
  • Berlin22°C

YARGITAY’DAN ENİS BERBEROĞLU İÇİN TAHLİYE KARARI

Yargıtay, milletvekilliği sona erinceye kadar Enis Berberoğlu’nun cezasının infazının durdurulmasına ve tahliye edilmesine karar verdi.

Yargıtay’dan Enis Berberoğlu için tahliye kararı

20 Eylül 2018 Perşembe 18:52

“MİT TIR’ları” haberleri nedeniyle hapis cezası verilen ve 24 Haziran’daki seçimlerde bir kez daha milletvekili seçilerek ‘dokunulmazlık’ hakkı kazanan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında tahliye kararı verildi.

Berberoğlu’na verilen 5 yıl 10 ay hapis cezasını onayan Yargıtay, milletvekilliği sona erinceye kadar Berberoğlu’nun cezasının infazının durdurulmasına ve serbest bırakılmasına karar verdi.

Kararın, 24 Haziran’da milletvekili seçilen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven için de emsal teşkil etmesi bekleniyor.

Ne olmuştu?

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, ‘MİT TIR’larının Durdurulması’ görüntülerinin Cumhuriyet gazetesinde yayınlanmasına ilişkin davada tutuklanmış ve 25 yıl hapis cezası almıştı.

Kararı üst mahkemeye taşıyan Berberoğlu’nun avukatı Murat Ergün, İstanbul Bölge Adliye 2. Ceza Dairesi’nin (İstinaf) mahkumiyet kararını bozduğunu açıklamıştı.

Kararda, “Sırrın daha önce ifşa edildiğinin kabulü halinde gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama suçunun unsurlarının oluşmayacağı” belirtilmişti.

Kararda ayrıca, Berberoğlu’nun tutukluluk halinin devam edeceği bilgisi de yer almıştı.

Dosya ise yeniden incelenmek üzere 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.

Ancak İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında verilen 25 yıllık hapis cezasına ilişkin İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nin bozma kararını usul ve yasaya aykırı bulduğunu açıklamıştı. Mahkeme, dosyayı iade etmişti.

Yeniden görülen davada Berberoğlu, 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.