13 Haziran 2021
  • İstanbul18°C
  • Diyarbakır23°C
  • Ankara14°C
  • İzmir24°C
  • Berlin15°C

YARGITAY’DAN AHMET ALTAN HAKKINDA TAHLİYE KARARI

Yazar Ahmet Altan ve gazeteci Nazlı Ilıcak’ın ‘silahlı örgüte yardım‘dan aldığı hapis cezaları Yargıtay tarafından bozuldu. Altan’ın bozma gerekçesi ve tutuklulukta geçirdiği süre dikkate alınarak tahliyesine karar verildi.

Yargıtay’dan Ahmet Altan hakkında tahliye kararı

14 Nisan 2021 Çarşamba 19:11

Yargıtay, “silahlı örgüte bilerek ve isteyerek yardım” suçundan yazar Ahmet Altan’a verilen 10 yıl 6 ay hapis ile gazeteci Nazlı Ilıcak hakkındaki 8 yıl 9 ay hapis cezasına ilişkin  temyiz incelemesini tamamladı.

Her iki isim hakkındaki hükmü bozan daire, tutuklu Altan’ın bozma gerekçesi ve tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak tahliyesine karar  verdi.

Dairenin bozma kararını, Türk Ceza Kanunu’nun 220/7’nci maddesinde  belirtilen indirimin uygulanmadığı gerekçesiyle aldığı bildirildi.

Davanın geçmişi

Gazeteci Nazlı Ilıcak ve Ahmet Altan daha önce darbe çağrışımı davasında İstanbul  26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmış ve “darbeye teşebbüs” suçundan  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise sanıkların eylemlerinin “silahlı  örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme” suçunu oluşturduğu gerekçesiyle hükmü  bozmuştu.

Bunun üzerine yeniden yargılama yapan İstanbul 26. Ağır Ceza  Mahkemesi, 4 Kasım 2019’da “silahlı örgüte bilerek ve isteyerek yardım  etme” suçundan Altan’a 10 yıl 6 ay, Ilıcak’a ise 8 yıl 9 ay hapis cezası  vermişti.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya yeniden Yargıtay’a gönderilmişti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.