16 Aralık 2019
  • İstanbul14°C
  • Diyarbakır15°C
  • Ankara8°C
  • İzmir17°C
  • Berlin7°C

YAPI KREDİ YAYINLARI 'KÜRDİSTAN' KELİMESİNİ SANSÜRLEDİ

Yapı Kredi Yayınları, Evliyâ Çelebi Seyahatnamesi'nde yer alan "Kürdistan" kelimesini sansürledi.

Yapı Kredi Yayınları 'Kürdistan' kelimesini sansürledi

20 Temmuz 2019 Cumartesi 10:42

17. yüzyılda yaşayan gezginlerden Evliyâ Çelebi tarafından kaleme alınan Evliyâ Çelebi Seyahatnamesi‘nde yer alan ‘Kürdistan’ kelimesi Yapı Kredi Yayınları tarafından sansürlendi.

Gazete Duvar'ın haberine göre Prof. Dr. Robert Dankoff, Seyit Ali Kahraman ve Yücel Dağlı tarafından Yapı Kredi Yayınları için hazırlanan ve ilk baskısı 2006 yılında yapılan kitabın orijinal metninde yer alan "Kürdistan" kelimesi 4 yerde sansürlenerek "Kürt diyarı" olarak okura sunuldu.

Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi‘nin ilk sekiz cildi 1896-1928 yılları arasında Arap harfleriyle, son iki cildi ise 1935-38 arasında Latin kökenli yeni harflerle basıldı. Evliyâ Çelebi'nin Orta Avrupa, Balkanlar, Kırım, Kafkasya, Anadolu, Mısır ve Arabistan’a kadar uzanan toprakları dolaşarak hazırladığı ve 10 cilt olarak Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan kitaptaki sansür dikkat çekti.

Evliyâ Çelebi’nin kendi söyleyişiyle 51 yıl ara vermeksizin Orta Avrupa ve Balkanlar’dan Kırım ve Kafkasya’ya, Anadolu’dan Mısır ve Arabistan’a kadar uzanan toprakları dolaşarak hazırladığı ve 10 cilt olarak Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan kitaptaki sansür okurların tepki göstermesine neden oldu.

Please find "Kurdistan" in Evliya Chelebî's Seyahatname.
I am sharing the same page from original transcitption from Ottoman and the modern Turkish translation. Kurdistan can be found 4 times in the original but ZERO in the modern Turkish translation.@YKYHaber @OttomanHistory pic.twitter.com/YHS0VEkC0f

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.