08 Mart 2021
  • İstanbul-2°C
  • Diyarbakır2°C
  • Ankara-2°C
  • İzmir3°C
  • Berlin-1°C

"TÜRKİYE’YE ÖZGÜ MUTASYONA UĞRAMIŞ VİRÜS TESPİT EDİLDİ"

Bilim Kurulu üyesi, Türkiye’ye özgü mutasyona uğramış virüs türlerinin tespit edildiğini açıkladı.

"Türkiye’ye özgü Mutasyona uğramış virüs tespit edildi"

14 Şubat 2021 Pazar 15:21

Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Hasan Tezer, Türkiye’ye özgü mutasyona uğramış virüs türlerinin tespit edildiğini söyledi.

Prof. Tezer, “Ülkemize has mutasyonların olduğunu da biliyoruz, ama ülkemizdeki varyantlarının nasıl etki edeceğini bilmiyoruz” dedi.

Tezer, yapılan çalışmalar sonucu bu mutasyonların özelliklerinin “yakın zamanda” tespit edilip açıklanacağını sözlerine ekledi.

Prof. Tezer, Türkiye’de mutasyonlu virüs vaka artışının durdurulamaması durumunda daha farklı mutasyonların da gerçekleşebileceği uyarısında bulundu:

“Bu virüs her ay 1-2 kez mutasyona uğruyor. O yüzden koruyucu önlemlerin şu dönemde özellikle daha sıkı uygulanması gerekiyor ki önümüzü görebilirim. Virüs her çoğaldığında değişik mutasyonlar meydana gelebiliyor. Her ülkenin farklı mutasyonu, genetik haritası olabilir.

“Şu an tam etkilenmiş durumda değiliz, ama etkilenmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Veriler şubatın ortasından sonra bunun olabileceğini gösteriyor. Bu yüzden de bu dönemde alınacak önlemler bunun önünü kesmede önemli olacak.”

Tezer, Nisan sonuna kadar Britanya’daki mutasyonlu virüsün Avrupa’da baskın tip olmasının beklendiğini söyledi ve Türkiye’de de bugüne kadar 400 civarında mutasyonlu virüs vakası tespit edildiğini açıkladı.

Ayrıca Tezer, Avrupa’daki vaka sayılarında yaşanan artışa paralel olarak Türkiye’de de bir artış yaşanabileceği uyarısında bulundu ve “Ülkemizde de mutasyonlu virüsler artıyor ve bunlar çok daha kolay yayılıyor” diye belirtti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.