27 Mayıs 2024
  • İstanbul16°C
  • Diyarbakır18°C
  • Ankara17°C
  • İzmir17°C
  • Berlin21°C

TÜRKİYE'DE GÜNLÜK VAKA SAYISI 100 BİNİ AŞTI

Türkiye’de Corona virüsü salgınının başından bu yana resmi verilere göre ilk kez, bir günde 100 binden fazla yeni vaka tespit edildi.

Türkiye'de günlük vaka sayısı 100 bini aştı

02 Şubat 2022 Çarşamba 16:23

Son 24 saatte Türkiye genelinde tespit edilen vaka sayısı 102 bin 601'e ulaştı. Bir günde salgın nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı da 198 oldu.

Tedbirlerin gevşetilmesi ve birçok alanda ve vakada PCR testi zorunluluğunun kaldırılması sonrasında vaka sayılarındaki resmi rakamlar rekor düzeylere ulaştı. Türkiye’de son 24 saatte 452 bin 173 PCR testi yapılırken bu testlerden 102 bin 601’i pozitif sonuç verdi. Böylece salgının başından bu yana ülkede ilk kez resmi verilere göre vaka sayısı yüz bini aşmış oldu.

Son vakalarla birlikte Türkiye’de bugüne kadar görülen toplam vaka sayısı 10 milyon 808 bin 770 olurken salgının başından bu yana hayatını kaybeden kişi sayısı da 85 bin 500'e yükseldi. Ancak açıklanan enfeksiyon vakası ve ölüm verileri üzerinde dönem dönem yaşanan tartışmalar, gerçek sayıların bunun çok daha üzerinde olabileceğine işaret ediyor.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre hastanelerde yoğun bakım doluluk oranları yüzde 70,1’e çıkmış durumda. Hastanelerdeki yatak doluluk oranı da 56,5’e ulaştı. Birçok hastanede COVID-19 vakaları nedeniyle yeni servisler açılmak zorunda kalındığı belirtiliyor.

Türkiye’de 15-21 Ocak haftasında yüz bin kişideki vaka sayısını gösteren insidans değeri de İstanbul’da 1000'in üzerine çıktı. Türkiye’de en çok vakanın görüldüğü İstanbul’da insidans değeri 1245,73 oldu.

Ülkede ilk doz aşısını olanların oranı yüzde 92,54 ikinci doz aşısını yaptıranların oranı da yüzde 84,46’ya ulaşmış durumda.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayılarının artmasıyla birlikte Twitter hesabından yaptığı açıklamada vatandaşları aşı olmaları konusunda uyardı. Bakan Koca, mesajında, “COVID-19’un hayatın her alanındaki yıkıcı etkilerini aşının nasıl azalttığını birlikte yaşayıp gördük. Salgının geçtiği evrelerse, hatırlatma dozu aşılarının asla ihmal edilemez olduğunu gösterdi. Yeni dozları mutlaka yaptırın. Koruma gücü yüksek Turkovac’ı güvenle tercih edin” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Koca, geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada, “Artan vaka sayıları konusunda sağlık bakanınız olarak yüksek sesle söylüyorum. Endişe etmeyiniz. Hastalık eski günlerindeki gücünde değil. Grip olan vatandaşlarımızın sayısını günlük olarak ilan etsek benzer manzaralarla karşılaşırız. Müsterih olunuz” demiş ve bu açıklamaları sağlık çevreleri tarafından tepkiyle karşılanmıştı. (VOA)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.