26 Ağustos 2019
  • İstanbul27°C
  • Diyarbakır33°C
  • Ankara24°C
  • İzmir31°C
  • Berlin20°C

TRUMP MEKSİKA SINIR KASABASINA GİDİYOR

ABD Başkanı Donald Trump yaklaşık üç haftadır kapalı olan hükümetin yeniden açılması çabalarının sonuçsuz kalmasının ardından sınır kasabası McAllen'ı ziyaret etmek üzere Teksas'a gitti.

Trump Meksika sınır kasabasına gidiyor

10 Ocak 2019 Perşembe 23:33

Yola çıkmadan önce gazetecilerle konuşan Trump ulusal acil durum ilan etme hakkı olduğunu savundu ancak kesin bir ifade kullanmaktan kaçındı.

ABD Başkanı "Bunu yapmaya henüz hazır değilim ama yapmak zorunda kalırsam yaparım. Yapabilirim. Eğer sorunu çözemezsek muhtemelen yaparım. Neredeyse kesin yaparım diyebilirim" diye konuştu.

"Çin'le uğraşmak daha kolay"

Trump, Demokrat liderler Nancy Pelosi ve Chuck Schumer'la müzakere etmenin zor olduğunu "Çin'le bile daha kolay baş edilebiliyor" sözleriyle anlattı.

Trump'ın Meksika sınırına duvar örülmesi için Kongre engelini aşmak amacıyla acil durum ilan etmesi halinde, sınıra duvar için Savunma Bakanlığı bütçesinden ödenek kullanılması gündeme gelecek.

Ancak böyle bir hamle de şimdiden Amerikan siyasetinde tartışma başlatmış durumda. Demokratlar süreci mahkemeye taşıyabilir ve Trump yönetimi böyle bir durumda uzun sürebilecek bir hukuk mücadelesi içine girebilir. Zira Trump’ın acil durumlarda Savunma Bakanlığı için ayrılan parayı Meksika sınırına duvar projesi için kullanmasına imkan tanıyacak böyle bir hamlede bulunmasının hukuk dışı olacağını savunan çevreler var. Sınıra duvar örülmesini isteyen bazı Cumhuriyetçiler de duvar için paranın savunma bakanlığı bütçesinden karşılanmasına sıcak bakmıyor.

Trump’ın Teksas sınır kasabası McAllen'ı ziyareti, 800 bin federal çalışanın ya zorunlu izne çıkmak ya da ücret almadan işe gitmek zorunda kaldığı ve hükümet krizinin 20. güne girdiği bir dönemde gerçekleşti.

Trump’ın ziyareti sırasında Meksika sınırındaki insani krizin ve güvenlik krizinin ancak sınıra duvar örülmesiyle çözülebileceği mesajı vermesi bekleniyor. (VOA)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.