20 Temmuz 2019
  • İstanbul24°C
  • Diyarbakır30°C
  • Ankara22°C
  • İzmir28°C
  • Berlin25°C

TİMES: ERDOĞAN S-400 KRİZİNDE 'SURİYELİ KÜRTLER ŞARTI' KOŞABİLİR

The Times: Eğer Erdoğan sonunda NATO'nun taleplerine boyun eğer ve S-400 anlaşmasını bitirirse, bunun karşılığında muhtemelen ABD'nin Suriyeli Kürtlerden desteğini çekmesini isteyecek.

Times: Erdoğan S-400 krizinde 'Suriyeli Kürtler şartı' koşabilir

08 Mart 2019 Cuma 17:22

İngiliz gazetesi The Times, bugünkü başyazısında Türkiye’nin Rusya’dan teslimatını beklediği S-400 füze savunma sistemi ile ilgili gelişmeleri yorumladı. Times, “Türkiye’nin Rus füze sistemi satın alması NATO’nun güvenliğini tehlikeye atıyor ve Batı’yı daha da bölüyor” ifadesini kullandı. Gazete, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “S-400 anlaşmasını yeniden düşünmesi” çağrısında bulundu.

Times’ın başyazısı, ‘Türkiye’nin kıtalararası konumu nedeniyle geleneksel olarak Doğu ile Batı arasında bir köprü olarak görüldüğü’ ifadesiyle başlıyor, Ankara’nın Batı ittifakında uzun zamandır sürdürdüğü konumundan uzaklaştığı yorumu yapılıyor. Ardından Türkiye’nin NATO ve ABD’den gelen uyarılara rağmen Rusya’dan S-400 savunma sistemi almaya kararlı olduğu vurgulanıyor.

‘Putin’in NATO ittifakını bölmeye çalıştığı’ belirtilen başyazıda, “Kaybedenler Türk halkı olacak” deniyor. Başyazı şöyle devam ediyor: 

​“Erdoğan’ın Kremlin’e doğru eğilimi dışarıdan tuhaf bir politika gibi görünüyor. Türkiye tarihi olarak haklı nedenlerle Rusya’ya temkinli yaklaştı. Ankara’nın ABD ile modern zamandaki ittifakı, Stalin’in Türkiye topraklarına yönelik saldırgan planlarının olduğu 1946’ya kadar gidiyor. Türkiye’nin 1952’de NATO’ya kabulünden beri, Washington ile ilişkilerde zaman zaman sallantılar oldu, özellikle de 1974’deki Kıbrıs Savaşı’ndan sonra; ama bu şimdiye kadarki en büyük sorun.”

‘SEBEP MUHTEMELEN SURİYE, KÜRTLER GÜNDEME GELEBİLİR’

“Türk lider ülkesini güvenilmez bir müttefike doğru yöneltiyor” diye devam eden başyazıda, “(Erdoğan’ın) Moskova’ya doğru çalımı muhtemelen silah sistemlerinden ziyade Suriye ile ilgili. Eğer sonunda NATO’nun taleplerine boyun eğer ve S-400 anlaşmasını bitirirse, bunun karşılığında muhtemelen ABD’nin Suriyeli Kürtlerden desteğini çekmesini isteyecek” ifadeleri yer alıyor.

Başyazıda, Rusya’nın Türkiye’nin talebiyle Suriye’de muhaliflerin elinde kalan son bölge olan İdlib’e yönelik harekâtı ertelediği hatırlatılarak, Moskova’nın Washington ile Ankara’nın arasını açmak için bu kozu kullandığı kaydediliyor.

‘İKİ SİSTEME BİRDEN PARASI YETMEZ’

Times başyazıda ayrıca, Türkiye’nin ABD’den Patriot sistemi almak istediğini de hatırlatmış ve şu yorumu yapmış: “Türkiye’nin iki sistemi de almaya parası yetmez.” Başyazı, “NATO değişim içerisinde. Putin bölünmeleri daha da derinleştirmeye çalışıyor. Başarılı olmamalı” ifadesiyle bitiyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.