06 Aralık 2019
  • İstanbul10°C
  • Diyarbakır7°C
  • Ankara2°C
  • İzmir12°C
  • Berlin3°C

THE GUARDİAN: ELİF ŞAFAK’IN KİTAPLARINA İNCELEME BAŞLATILDI

Yazarlar Birliği PEN’in Amerika ve İngiltere şubeleri, aralarında Şafak’ın da bulunduğu yazarlar hakkında inceleme başlatılmasına tepki gösterdi.

The Guardian: Elif Şafak’ın kitaplarına inceleme başlatıldı

02 Haziran 2019 Pazar 13:07

Abdullah Şevki'nin Zümrüt Apartmanı adlı romanındaki pedofili ifadelere yönelik tepkilerin ardından, Elif Şafak'ın da iki romanında benzer ifadeler olduğu iddia edilmişti.  

The Guardian’ın haberine göre, yazar Elif Şafak'ın “Mahrem” ve “Havva’nın Üç Kızı” adlı romanlarına savcılık inceleme başlattı.

The Guardian’a konuşan Şafak son günlerde pek çok tehdit mesajı aldığını belirtti. Şafak, “Türk edebiyatında, çocuklara cinsel taciz ile ilgili herhangi bir yazıyı hemen soruşturmaya alıyorlar. Bu, onların yeni odaklanma biçimi. Kadınlara ve çocuklara karşı çok ve giderek artan sayıda cinsel şiddet olaylarının yaşandığı bir ülkede, bu gayet tabii ki bir ironidir. Türk mahkemeleri bu suçları cezalandırmıyor, yasalarda da değişiklik olmadı. Cinsel şiddete karşı acil eylem ihtiyacı olan bir ülkede, bunun yerine savcılar, yazarları soruşturuyor. En büyük trajediyi yaşıyoruz. Bu, bir cadı avı haline geldi” dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.