27 Mayıs 2024
  • İstanbul15°C
  • Diyarbakır15°C
  • Ankara13°C
  • İzmir17°C
  • Berlin20°C

TARİHTE İLK: NASA ARACI GÜNEŞ’İN DIŞ ATMOSFERİNE GİRDİ

NASA, “Parker” adlı uzay araçlarının Güneş’in dış atmosferine girmeyi başardığını duyurdu.

Tarihte ilk: NASA aracı Güneş’in dış atmosferine girdi

15 Aralık 2021 Çarşamba 17:22

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ilk kez bir uzay aracının Güneş’in dış atmosferine girdiğini duyurdu.

Bu amaçla uzaya gönderilen Parker adlı araç, Güneş atmosferinin “korona” olarak adlandırılan dış tabakasına kısa bir süre girip çıktı. BBC Türkçe’de yer alan habere göre, olay Nisan ayında gerçekleşti ancak alınan verilerin analiz edilmesiyle yeni doğrulandı.

Aşırı sıcak ve radyasyona maruz kalan uydunun toplamayı başardığı veriler, bilim insanlarının Güneş’e dair yeni bilgiler edinmesini sağlayacak.

‘Dev bir adım’

NASA yetkililerinden Nicola Fox, “Nasıl ki Ay’a gitmek, Ay’ın nasıl oluştuğunu anlamamıza yardımcı olduysa, Güneş’e dokunmak da, en yakınımızdaki bu yıldızı ve onun Güneş Sistemi üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak için dev bir adım oldu” dedi.

Parker’ın “Güneş’e dokunma” misyonu, NASA’nın şimdiye kadar yürüttüğü en iddialı projelerden. Üç yıl önce fırlatılan uydu, sürekli olarak Güneş’in yakınlarından geçiyor ve her seferinde biraz daha yaklaşmaya çalışıyor.

Parker, Güneş atmosferinin dış sınırına yıldızın yüzeyinden 13 milyon kilometre yükseklikte ulaştı. Uydudan alınan veriler, beş saat içinde üç kez Güneş atmosferine girip çıktığını gösteriyor.

Neden önemli?

Nedeni bilinmeyen birçok önemli süreç burada meydana geldiği için, bilim insanları korona tabakasına büyük ilgi duyuyor. Bu süreçlerden biri aşırı ısınma. Güneş’in görünen yüzeyi, yani fotosferde sıcaklık yaklaşık 6000 derece iken, korona tabakasında bir milyon dereceyi aşabiliyor.

Elektron, proton ve iyon yüklü parçacıkların dışa doğru hareketinin korona tabakası içinde aniden hızlanması da bir başka muamma. Bilim insanları uydunun 2025 yılında fotosferin 7000 kilometre kadar yakınına girmesini bekliyorlar.

Parker’dan alınan bilgiler, diğer gözlemlerle birleştirildiğinde, Dünya’daki herkesin yaşamını ilgilendiren konulara ışık tutacak. Zira Güneş’teki patlamalar, Dünya’nın manyetik alanını da etkiliyor ve iletişimin kesilmesine, uyduların devreden çıkmasına, elektrik şebekelerinde arızalara neden olma ihtimali var.

Bilim insanları Güneş’teki patlamaları önceden tahmin etmeye çalışıyorlar. Parker da bu amaca ulaşılmasına katkıda bulunacak bilgiler elde edebilecek.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.