10 Temmuz 2020
  • İstanbul23°C
  • Diyarbakır24°C
  • Ankara22°C
  • İzmir24°C
  • Berlin17°C

SEATTLE'DA ÖZERKLİK İLAN EDİLEN ALANA MÜDAHALE EDİLECEK

ABD'nin Washington eyaletine bağlı Seattle'ın Belediye Başkanı Jenny Durkan, anarşistlerin özerklik ilan ettikleri alanın dağıtılacağını söyledi.

Seattle'da özerklik ilan edilen alana müdahale edilecek

23 Haziran 2020 Salı 11:50

Trump'ın özerklik ilanının ardından hedefine aldığı "Capitol Hill Özerk Bölgesi" hakkında konuşan Seattle Belediye Başkanı Durkan, alanın dağıtılacağını açıkladı. Durkan, "Bu bölgedeki protestocuları organize edenler ve diğerlerinin, alandaki protestocuları gönüllü bir şekilde alandan ayrılmaya teşvik edeceğini umuyorum" dedi. 

Durkan, "Bölgede devam eden düzensizlik, şiddet ve bunların bölgedeki halk ve işletmeler üzerindeki etkileri adalet ve eşitsiz mesajıyla uyuşmamaktadır, bu olanlar böyle devam edemez" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

George Floyd’un ırkçı polisler tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protestoların şiddetli geçtiği Seattle şehrinde anarşistler, Cal Anderson Parkını'nın içinde yer aldığı Capitol Hill Mahallesi'nde polisin ve orduya bağlı Ulusal Muhafızların çatışmalardan sonra çekilmesinin ardından “özerkliklerini” ilan etmişlerdi.

Bölgede, 8 Haziran itibariyle Capitol Hill Autonomous Zone/CHAZ (Capitol Hill Özerk Bölgesi) isimli komünü kurduklarını duyurmuşlardı.

Komün içinde halk kendi güvenliğini sağlıyor.

Ayrıca bölgeye girildiğinde “Şu anda Amerika’yı terk ediyorsunuz” ve “Capitol Hill Özerk Bölgesine Hoşgeldiniz” pankartları dikkat çekiyor.

Yaşananlar üzerine öfkelenen ve Washington Valisi İnslee ile Seattle Belediye Başkanı Durkan'a Twitter'dan tepki gösteren Trump, "Şehrinizi geri alın. Almazsanız, ben alırım. Bu bir oyun değil. Bu çirkin anarşistler acilen durdurulmalı. Hızlı hareket edin" demişti.

Trump, "Radikal solcu Demokratlar tarafından yönetilen Seattle, iç teröristlerin egemenliğine geçti. Kanun ve nizam!" ifadesini kullanmıştı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.