24 Ağustos 2019
  • İstanbul25°C
  • Diyarbakır31°C
  • Ankara28°C
  • İzmir34°C
  • Berlin26°C

SAVCILIK: 11 BİN 480 NUMARA GERÇEK BYLOCK'CU DEĞİL

'FETÖ'- soruşturmalarında en önemli delillerden bir olarak sayılan Bylock ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan açıklama geldi.

Savcılık: 11 bin 480 numara gerçek Bylock'cu değil

27 Aralık 2017 Çarşamba 14:13

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 11 bin 480 GSM numarasının iradeleri dışında Bylock’a yönlendirildiğini ve bu kişiler üzerinden yeniden değerlendirme yapılacağını açıkladı. Buna göre 'FETÖ' gerçek kullanıcıları gizlemek için bu yönteme başvurdu.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, “ByLock örgüt içi gizli haberleşme amacıyla geliştirilmiş ve bu özelliğiyle yürütülen soruşturmalarda örgüt üyeliğinin ispatında başvurulan önemli bir delildir. Uygulamanın bu özelliği ile delil değeri Yargıtay içtihatlarıyla da teyit edilmiş, kişilerin bu ağa dahil olduğunu kesin kanaate ulaştıracak teknik verilerle tespiti halinde örgüt üyeliğinin dayanağı olacağı ortaya konulmuştur” denildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Detaylı inceleme neticesinde, benzer özellikler taşıyan 11 bin 480 GSM kullanıcısının Bylock IP’sine yönlendirildikleri tespit edilmiştir. Bu karartmayı yapan şüpheliler konusunda soruşturma devam etmektedir. 11 bin 480 GSM numarasıyla ilgili tespitler il başsavcılıklarına, başsavcılıklara iletilmiş, raporlar ilgili mercilerle paylaşılmıştır. Bu gelişmeler ışığında GSM numarası kullanıcılarının hukuki durumlarının soruşturma dosyalarında yer alan diğer delillere göre yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.