10 Nisan 2020
  • İstanbul11°C
  • Diyarbakır13°C
  • Ankara8°C
  • İzmir13°C
  • Berlin9°C

RUSYA VE SURİYE'DEN ORTAK İDLİB AÇIKLAMASI

İdlib'de Türkiye, Rusya ve Suriye'nin tarafı olduğu krizde, Moskova ve Şam'dan ortak bir açıklama geldi.

Rusya ve Suriye'den ortak İdlib açıklaması

12 Şubat 2020 Çarşamba 12:50

Açıklamada, insani felaket riskine ve İdlib'deki durumun zorluğuna dikkat çekildi.

"İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde durum hala çok zor. Bölgede militanların terör eylemleri nedeniyle insani bir felaket yaşanması riski yüksek. Heyet Tahrir el Şam ve onunla bağlantılı oluşumların eylemlerini arttırması Rusya ve Suriye’nin bölgedeki gerginliği düşürmeye yönelik çabalarına engel oldu" denilen açıklama, Rus Savunma Bakanlığı Ulusal Savunma Kontrol Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev ve Suriye Şehircilik ve Çevre Bakanı Hüseyin Mahluf tarafından imzalandı.

Açıklamada, İdlib'de militanların saldırıları nedeniyle 150'den fazla sivilin yaşamını yitirdiği hatırlatıldı.

Suriye ordusu kritik öneme haiz M5 Otoyolu'nu ele geçirirken, militanların çekilirken geride bıraktığı çok sayıda silah da rejim güçlerinin eline geçti. Silahların batı menşeli olduğu belirtilirken, cihatçılara sınır ötesi yardıma dikkat çekildi.

Militanlar, Halep, İdlib ve Hama'daki geçiş noktalarına giden yolları kapatırken, kimi yerlerde patlayıcıların döşendiği belirtildi. 

Açıklamada ayrıca, BM’nin bölgesel birimlerinin Rukban kampında kalmaya devam eden göçmenlerin tahliyesine yönelik planı uygulamayıp, planın sürekli çeşitli bahanelerle ertelenmesinin büyük endişe uyandırdığı da kaydedildi.

Sputnik'in haberine göre, göçmenlerin tahliyesini ertelemek için en son ‘2019 yılında kamptan ayrılan kişilerin Suriye güvenlik güçleri tarafından tutuklandığı’ şeklindeki yalan bilginin doğrulanmasına ihtiyaç duyulduğu bahanesi kullanıldığı da iddia edildi.

Bu iddianın Batılı sivil toplum kuruluşları tarafından yayıldığı kaydedilen açıklamada, BM temsilcilerinin ocak ayında, kamptan geçmişte tahliye edilen kişilerle konuşup böyle bir sorun yaşamadıklarına ikna olabildiği bilgisine yer verildi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.