08 Mart 2021
  • İstanbul0°C
  • Diyarbakır7°C
  • Ankara1°C
  • İzmir4°C
  • Berlin-2°C

RUSYA: BAĞIMSIZ KÜRT DEVLETİ SÖZ KONUSU DEĞİL

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Moskova'nın Şam yönetimini ve Kürtleri verimli diyaloğa yönlendirdiğini belirtti.

Rusya: Bağımsız Kürt devleti söz konusu değil

18 Şubat 2021 Perşembe 19:45

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Moskova'nın Şam yönetimini ve Kürtleri verimli diyaloğa yönlendirdiğini belirtti. Rus diplomat, tarafları karşılıklı kabul edilebilir çözümler bulmaya yönlendirdiklerini söyledi.

ASTANA SONRASI KONUŞTU

Rus ajansı Sputnik'in aktardığına göre Lavrentyev, pandeminin başından beri ilk kez düzenlenen Astana formatındaki Suriye konulu görüşmelerin düzenlediği basın toplantısında konuştu. Rusya'nın Şam ile Kürtler arasındaki diyalogda oynadığı rolü anlatan Lavrentyev, şu ifadeleri kullandı:

'MUTABAKAT SAĞLAMALARI İSTİKRAR GETİRİR'

"Kürtleri Şam'la verimli diyalog kurmaya, gerilimin azalması için karşılıklı olarak kabul edilebilir mutabakatlar yapmaya yönlendiriyoruz. Eğer Kürtler ve Şam mutabakat sağlamayı başarırlarsa bu, Suriye topraklarının neredeyse tamamında durumun istikrar kazanmasına katkıda bulunmakla kalmaz, sürece daha fazla ivme kazandırır ve Suriye'deki terör örgütü varlığı sorununun çözülmesine yardımcı olur.

'BAĞIMSIZ DEVLET SÖZ KONUSU KABUL EDİLEMEZ'

Rusya'nın bu sebeplerden dolayı Şam'ı ve Kürtleri karşılıklı kabul edilebilir çözümler bulmaya yönlendirdiğinin altını çizen Lavrentyev, "Kürtlerin Suriye halkının ana unsuru olduğunu ve bu nedenle bağımsız Kürt devleti ya da başka türden sözde devlet yapıları kurmanın söz konusu olamayacağını" belirterek, bunu "kesinlikle kabul edilemez" bulduklarını söyledi. (Sputnik)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.