27 Mayıs 2024
  • İstanbul15°C
  • Diyarbakır15°C
  • Ankara13°C
  • İzmir17°C
  • Berlin20°C

RUS BASININDA ERDOĞAN ZİYARETİ!

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in davetlisi olarak Rusya'ya giden Erdoğan'ın temasları ve alınan kararlar Rus basınında geniş yankı buldu.

Rus basınında Erdoğan ziyareti!

14 Ocak 2010 Perşembe 10:48

Rus basınında iki ülkenin daha da yakınlaştığı ve dostluğu ön plana çıkarken, Erdoğan ve Putin'in ortak basın toplantısında 5 yıl içerisinde iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarmayı planladıklarını söylemesi ise basında en çok yer alan ayrıntı oldu.

Rus NVT:
"Rusya Başbakanı Türk meslektaşıyla görüşmesinde ekonomik ilişkileri görüştüler. Vladimir Putin ve Tayyip Erdoğan 5 yıl içinde ülkeler arasındaki ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarmak için gurur verici planlar gerçekleştirdiler."

Interfax ajansı:
"Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Moskova'ya resmi ziyaret gerçekleştirerek Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin'le görüştü. Görüşmeler sonucunda Güney Akım'dan Samsun-Ceyhan boru hattına, karşılıklı olarak vizelerin kaldırılmasına kadar birçok konularda anlaşma sağlandı."

Ria Novosti Ajansı:
"Rusya ve Türkiye ticari ilişkilerdeki ödemelerde ruble ve Türk lirası ile işlem yapmaya hazırlanıyor. Türkiye ruble ile işlem yapılması için tüm hazırlıkları tamamlarken, Rusya da türk lirası ile işlem yapılabilmesi için çalışmalar yürütüyor."

İtar-Tass Ajansı:
"Bugünkü Rusya ve Türkiye Başbakanlarının görüşmesi sonucu Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin ve Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Türkiye'de elektrik santralinin yapılması konusunda işbirliği anlaşması imzaladılar."

RBC Haber Kanalı:
"Rusya ve Türkiye 2009 yılında ülkeler arasındaki ticaret hacminin %40 düşmesine rağmen 5 yıl içerisinde ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma niyetindeler."

Argumenti Nedeli:
"Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ülkeler arasında vizenin kaldırılması ile ilgili çalışmaların başlaması konusunda anlaşmaya vardılar."

Kommersant Gazetesi:
"Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan arasında geçen görüşmede enerji alanında ilişkilerin ileriye götürülmesi kararlaştırıldı. Gazprom tarafından yapılan açıklamada ise, Türkiye'nin Almanya ve İtalya'dan sonra Rusya'nın üçüncü stratejik ortağı olacağını belirtildi."

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.