18 Temmuz 2019
  • İstanbul23°C
  • Diyarbakır28°C
  • Ankara17°C
  • İzmir29°C
  • Berlin23°C

REUTERS: ‘MISIR ‘ARAP NATO’SU’NDAN ÇEKİLİYOR’

Reuters’a konuşan kaynaklar Mısır’ın, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Suudi Arabistan’ın önerisiyle İran’ın Ortadoğu’daki genişlemesini engellemek amacıyla bölgedeki müttefikleriyle kurmayı planladığı “Arap NATO’su” planından çekildiğini söyledi.

Reuters: ‘Mısır ‘Arap NATO’su’ndan çekiliyor’

11 Nisan 2019 Perşembe 13:04

Kaynaklardan birine göre Mısır, geçen pazar günü Riyad’daki bir toplantıdan önce kararını, ABD ve diğer “Ortadoğu Güvenlik İttifakı” üyesi ülkelere bildirdi. İttifak üyesi ülkelerin politik ve iktisadi paktı tartışmak için bir araya geldiği toplantıya Mısır temsilcileri katılmadı.

Diğerleri gibi ismini vermeyen Arap bir kaynak, Mısır’ın bu kararı hala resmi bir statüsü olmayan ittifakın ciddiyetinden şüphe ettiği ve planın İran’la gerilimleri artırma ihtimalinden çekindiği için aldığını aktardı. Trump’ın 2020’de tekrar seçileceğinin belli olmaması, bu kararın arkasındaki önemli etkenlerden.

Olası ittifakta ABD ve Suudi Arabistan dışında Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Bahreyn, Katar, Umman ve Ürdün bulunuyor.

Gruptaki diğer ülkelerin Mısır’ı kararından vazgeçmek için ikna etmeye çalışacağını söyleyen bir kaynak, yine de Kahire’nin kararından dönmeyeceğine inandığını belirtti.

Arap dünyasının en büyük askeri gücü olan Mısır’ın çekilmesi, “Arap NATO’su” projesi için bir başarısızlık olarak görülüyor.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle Suudi Arabistan üzerinde artan baskılar ve diğer körfez ülkeleriyle Katar arasındaki diplomatik gerginlik, ittifakın önündeki en büyük engeller olarak görülüyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.