02 Aralık 2021
  • İstanbul10°C
  • Diyarbakır8°C
  • Ankara1°C
  • İzmir12°C
  • Berlin3°C

REKABET KURULU'NDAN GOOGLE'A REKOR CEZA

Son yasal düzenleme ile Türkiye'de ofis ve temsilci bulundurmaya zorlanan sosyal medya platformlarından Google'a, Rekabet Kurulu tarafından 196 milyon 708 bin TL idari para cezası kesildi.

Rekabet Kurulu'ndan Google'a rekor ceza

13 Kasım 2020 Cuma 17:48

Kısa bir süre önce hayata geçirilen 'sosyal medya düzenlemesi' ile Twitter, YouTube, WhatsApp, Instagram ve Facebook gibi sağlayıcılara Türkiye'de temsilcilik açma zorunluluğu getirilirken, bu şarta uymayan mecralara ekim ayı başından itibaren temsilci bulundurma şartı ve bu şartı yerine getirmeyenlere kademeli olarak para cezası verme dönemi başlamıştı.

Temmuz ayında yürürlüğe giren yasa, Türkiye'den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan dış kaynaklı her sosyal ağ sağlayıcıya Türkiye'de temsilci bulundurma şartı getirmişti.

DW Türkçe'nin haberine göre, Bilgi ve Teknoloji Kurumu (BTK), temsilci bulundurma zorunluluğu ile ilgili söz konusu kurumlara bildirimde bulunacak ve 30 gün içerisinde yükümlülüğe uymayan şirketlere 10 milyon TL idari para cezası kesilecek.

Sonraki 30 günde ise bu ceza 30 milyon TL olacak. 

Yasadaki gibi hareket etmeyen sosya medya sağlayıcılarına yüzde 50 ile 90 oranında bant daraltma, yani yavaşlatma, cezası verilecek.

Ancak şu ana kadar söz konusu şirketlerden Türkiye'de ofis açılması için herhangi bir başvuru yok.

İnternet hukuku uzmanı ve İfade Özgürlüğü Derneği'nden Yaman Akdeniz, kurumların temsilcilik açma yoluna gitmeyeceği görüşünde.

Twitter'ın ifade ve basın özgürlüğünü sansürleyen kararları uygulamadığına değinen Akdeniz, "Bu sebeple Twitter'ın Türkiye'ye herhangi bir yatırım yapacağını sanmıyorum. Hatta bundan eminim. Benzer şekilde Facebook'un da bu yolu izlemeyeceği kanaatindeyim. Ancak Google benim için tümüyle bir muamma" demişti.

Yaman Akdeniz'e göre eğer sağlayıcılar temsilcilik açmayı tümüyle reddederse, yasada belirtilen süreler de göz önüne alındığında, sosyal medya site ve uygulamalarına bant daraltma kararının verilmesi 2021 Mayıs ayını bulabilir.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.