18 Eylül 2020
  • İstanbul19°C
  • Diyarbakır23°C
  • Ankara14°C
  • İzmir22°C
  • Berlin5°C

PRİM BORCU OLANLAR BUGÜNDEN İTİBAREN SAĞLIK HİZMETİ ALAMAYACAK

BAĞ-KUR ve GSS prim borcu olan yurttaşlar bugünden itibaren sağlık hizmetlerinden yararlanamayacak. İstanbul Tabip Odası’nın açıklamasına göre sağlık hizmetinden yararlanamayacak kişi sayısı 5 milyon.

Prim borcu olanlar bugünden itibaren sağlık hizmeti alamayacak

02 Ocak 2020 Perşembe 09:42

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) BAĞ-KUR veya genel sağlık sigortası (GSS) prim borcu bulunanların sağlık hizmetlerinden faydalanması için verilen süre 31 Aralık 2019 tarihi itibarıyla doldu.

Böylece prim borcunu ödeyemeyen yurttaşlar bugünden itibaren sağlık hizmetinden yararlanamayacak.

Geçtiğimiz hafta bir basın toplantısı düzenleyen İstanbul Tabip Odası, “Eğer borç erteleme olmazsa 5 milyon kişi sağlık hizmetinden yararlanamayacak” açıklamasında bulunmuştu.

Basın toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Üyesi Güray Kılıç, “’Kriz yok, işsizlik azalmakta, herkes mutlu mesut yaşamaktadır’ diyen iktidar sahipleri, milyonlarca yurttaşın genel sağlık sigortası primlerini neden ödeyemediklerini kamuoyuna açıklamak durumundadırlar” demişti.

Kılıç, GSS prim borcunu ödeyemediği için sağlık hizmeti alamayacak olanlar için geçici değil kalıcı çözümler getirilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Prim borcu olan 5 milyon kişi sağlık hizmetlerinden yararlanamayacak

En son 29 Mart 2019 tarihinde, yani 31 Mart yerel seçimlerinden iki gün önce yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca, prim borcu bulunanların sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatılmıştı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.