26 Ağustos 2019
  • İstanbul26°C
  • Diyarbakır31°C
  • Ankara23°C
  • İzmir29°C
  • Berlin19°C

POMPEO’DAN YENİ SURİYE VE İRAN MESAJI

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Ortadoğu turunun ilk durağı Ürdün’ün başkenti Amman’dan Suriye ve İran konularında mesaj verdi.

Pompeo’dan yeni Suriye ve İran mesajı

08 Ocak 2019 Salı 21:52

Pompeo, Amerika’nın Suriye’den asker çekme kararının bölgedeki tehditlerle mücadeleyi tehlikeye atmayacağını savundu. Pompeo, tehlikeyi IŞİD ve İran olarak niteledi.

Pompeo, Amerika’nın İran üzerinde ciddi anlamda baskı yaratmak için sadece diplomatik çabaları değil, ticari çabaları da büyük ölçüde arttırdığını kaydetti.

Amerika Dışişleri Bakanı, Suriye’den çekilmenin Washington’un İran karşıtı kampanyasını etkilemeyeceğini de vurguladı. Pompeo, Ürdün dahil bölgedeki Amerikan müttefiklerinin İran’ın bölge için büyük bir risk oluşturduğunu değerlendirdiğini belirtti.

Başkan Donald Trump geçen yıl Mayıs ayında Amerika’yı Batılı ülkelerle İran arasında 2015’te varılan nükleer anlaşamadan çekmiş ve daha sonra da bu ülkeye yönelik yaptırımları yeniden hayata geçirmişti.

Pompeo, Ürdün’ün ardından Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Suudi Arabistan, Umman ve Kuveyt’te de temaslarda bulunacak.

Pompeo, Kahire’de bir konuşma da yapacak. Dışişleri Bakanlığı konuşmanın, Amerika’nın Ortadoğu’daki barışa, istikrara ve güvenliğine bağlılığı üzerine olacağını belirtti. (VOA)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.