28 Mayıs 2020
  • İstanbul15°C
  • Diyarbakır24°C
  • Ankara14°C
  • İzmir14°C
  • Berlin12°C

NOAM CHOMSKY: ABD KÜRTLER İÇİN SURİYE'DE KALMALI

ABD'li düşünür Noam Chomsky, Suriye'deki savaşta gelinen noktada Kürtlerin kurduğu bölgenin saldırılara karşı korunması gerektiğini söyledi. Chomsky, bunun için bölgedeki Amerikan varlığının sürmesi gerektiğini belirtti.

Noam Chomsky: ABD Kürtler için Suriye'de kalmalı

04 Ekim 2018 Perşembe 16:02

ABD’li dil bilimci ve düşünür Noam Chomsky, ‘Kürtleri korumak için ABD’nin Suriye’de kalması gerektiğini’ söyledi. Chomsky, ABD’nin Suriye’de varlık göstermesinin Suriyeli Kürtlere yönelik bir saldırıya karşı caydırıcı olacağı görüşünü paylaştı.

‘KÜRTLER DÜZGÜN İŞLEYEN BİR BÖLGE KURDU’

“Mevcut durumda Esad savaşı büyük ölçüde kazandı” diyen Chomsky, sözü Kürtlere getirerek şöyle devam etti: 

​“Diğer mühim mesele, Kürt bölgelerinin -Rojava’nın- statüsü. Bence, ABD’nin Kürt bölgelerine karşı bir saldırıyı caydıracak bir varlık sürdürmesi mantıklı. Onlar [Kürtler], Suriye’de birçok düzgün unsurla işleyen bir toplumu sürdürmekte başarılı olan tek bölgeye sahip. Ve acı düşmanları Türkler veya katil Esad rejimi tarafından bir saldırıya uğramalarını engellemek için gereken her şeyin yapılması gerektiğini düşünüyorum.”

‘KÜÇÜK BİR AMERİKAN VARLIĞI CAYDIRMAK İÇİN YETERLİ’

Chomsky söyleşinin devamında, Amerikan yönetimi gibi büyük güçleri insani ilkelerin yönlendirmediğini söylese de, “Bu durum, ABD’nin kısmen küçük bir varlık göstererek Suriye’deki Kürtlere karşı saldırıları engelleyebileceği gerçeğini değiştirmiyor. Böyle bir saldırı, Suriye’nin düzgün bir şekilde işleyen tek bölgesini yok edebilir” dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.