21 Mart 2023
  • İstanbul15°C
  • Diyarbakır16°C
  • Ankara11°C
  • İzmir18°C
  • Berlin9°C

'NEWROZ, TOPYEKÛN DİRİLİŞİ TETİKLEYEN İLAHÎ BİR STARTTIR'

"Abartılı gelebilir ama inancım o ki, Newroz, yaratılışa üflenen bir ruh, topyekûn dirilişi tetikleyen ilahî bir starttır. " Yazarımız Abdullah Can'ın gündeme ilişkin yazısını yeniden yayınlıyoruz.

'Newroz, topyekûn dirilişi tetikleyen ilahî bir starttır'

21 Mart 2019 Perşembe 15:28

Newroza uyanmak...

Bak Allah’ın rahmetinin eserlerine (ki) yeryüzünü ölümünden sonra nasıl diriltiyor! Şüphe yok ki O, ölüleri de elbette (öyle) diriltecektir. (Zira) O, her şeye hakkıyla gücü yetendir.”1

Newroz’u karşılarken/yorumlarken, ölçüm hep bu ayet olmuştur. Onun için “tarih” ve “tabiat” içinde gezinirken, bu ayetin Newroz’a delalet eden boyutunu işlemekte yarar görüyorum. Herkesin ve kesimin Newroz’a –kendisince– anlam/anlamsızlık yüklemeye çalıştığı bir süreçte, en doğru tanımlamanın bizzat “Newroz’un sahibi ve Halıkı” olan Allah’a ait olduğu inancıyla, farklı bir pencere açmak istiyorum. Umarım başkalarına da ufuk açar.

Evet, Newrozevrensel bir hakikatcihanşümul bir değerdir. Kökenini, ulusların tarihinde değil, evrenin hamurunda aramalıyız. Anılacaksa, evrenle birlikte anılmalı; onunla birlikte yaşanmalıdır. O, yalnızca bir ulusun ya da coğrafyanın dirilişi değil, bütün bir evrenin diriliş ve uyanış muştusudur. Abartılı gelebilir ama inancım o ki, Newroz, yaratılışa üflenen bir ruh, topyekûn dirilişi tetikleyen ilahî bir starttır. O, evrensel boyutundan koparılamayacak kadar engin, ulusçuluğun dar ve fasit cenderesine sığmayacak kadar kapsamlı bir ilahî değerdir. Her evrensel değer gibi, Newroz da gasp edilmemeli, millî ve ulusçu duruşlara kurban edilmemelidir.

Devamı için...

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.