08 Nisan 2020
  • İstanbul9°C
  • Diyarbakır12°C
  • Ankara5°C
  • İzmir10°C
  • Berlin6°C

NEÇİRVAN BARZANİ: KOALİSYON GÜÇLERİNİN DESTEĞİNE İHTİYAÇ VAR

Başkan Neçirvan Barzani, Irak’ın uluslararası toplumun ve komşularının desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi. Barzani ayrıca uluslararası koalisyonun Irak’tan çekilmemesi için henüz erken olduğunu belirtti.

Neçirvan Barzani: Koalisyon güçlerinin desteğine ihtiyaç var

12 Ocak 2020 Pazar 13:30

Alman Bild sitesine demeç veren Kürdistan Bölgesi Neçirvan Barzani, Irak ve bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi.

“Irak bir yol ayrımında” diyen Barzani, “Elbette Irak’ın yanlış bir yöne doğru gitmesi tehlikesi var. Hep birlikte Irak halkı için huzur, istikrar ve güvenlik sağlanması için çalışmayı umuyoruz” dedi.

IŞİD karşıtı Uluslararası Koalisyon’un Irak’tan çekilmesi konusuna değinen Barzani, “Biz IŞİD terörüne karşı savaşın bitmediği kanaatindeyiz. Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın daha önce olduğu gibi koalisyon güçlerinin desteğine ihtiyacı var” diye konuştu.

Neçirvan Barzani, “Uluslararası Koalisyon güçlerinin Kürdistan Bölgesi ve Irak’tan çekilmesi için henüz erken. Tehditler devam ediyor ve bunlar ciddi tehditler. Irak tekbaşına bu tehditleri bertaraf edemez. IŞİD sadece bölgenin değil, uluslararası toplumun güvenliği açısından da tehdit oluşturmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Almanya’nın IŞİD’e karşı mücadelede Peşmergeye verdiği desteği unutmayacaklarını ifade eden Barzani, “Fakat şimdi birlikte elde ettiğimiz başarının güvenceye alınması zamanıdır ki kaybedilmesin. Fiziki açıdan IŞİD hilaeftini ortadan kaldırmak adına uzun bri mesafe katettik. Mültecilerin ihtiyaçlarını temin edebildik” dedi.

Almanya hükümeti, parlamentosu ve halkına da özel bir mesaj gönderen Barzani, şu ifadeleri kullandı:

“Almanya hükümeti, parlamentosu ve halkına şu ana kadar bize verdikleri destekten ötürü teşekkür ediyoruz. Fakat biz dost, müttefik ve ortaklarınız olarak bu desteğin halkımıza verdiğimiz güvenlik ve daha iyi bir gelecek sözü yerine getirilene kadar devam etmesini ümid ediyoruz.”  

Neçirvan Barzani, ABD-İran gerginliğine ilişkin ise, “Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın savaş ve çekişmelerin çözüldüğü bri saha olmasını istemiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Barzani, “Şimdi Irak’a yardım için adım atma zamanı. Irak’ın dost komşu ve uluslararası toplumun desteğine ihtiyacı var” dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.