21 Temmuz 2019
  • İstanbul27°C
  • Diyarbakır36°C
  • Ankara24°C
  • İzmir29°C
  • Berlin19°C

MOSKOVA’DAKİ KÜRT KONFERANSINDA NELER KONUŞULDU?

Moskova’daki Kürt konferansında Kürdistan’ın bağımsızlığı ve birliği ile birçok konu tartışıldı.

Moskova’daki Kürt konferansında neler konuşuldu?

09 Ağustos 2018 Perşembe 15:12

4 Ağustos Cumartesi günü, Uluslararası Kürt Dernekleri Federasyonu tarafından Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştirilen konferansta, dünyanın birçok yerinden gelen Kürt temsilcileri toplandı.

Vega Oteli’nde yapılan konferansta Federal Kürdistan'dan bir heyetin yanısıra Türkiye, Almanya, İsveç, Azerbaycan, Ermenistan ve daha birçok ülkeden Kürt temsilcileri katıldı.

K24’e konuşan gazeteci-yazar Hejarê Şamil, Kürtler’in Rusya’da ciddi bir asimilasyon tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını ve dolayısıyla konferansın bu ülkede yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Hejarê Şamil, Uluslararası Kürt Dernekleri Federasyonu’nu, 12 örgütün ya da partinin bir araya gelerek oluşturduğunu belirtti.

Moskova’daki Kürtler’in Kürdistan’a kayıtsız kalmadığını gösterdiğini belirten Şamil, “Kürdistan’ın bağımsızlığı bizim de meselemizdir mesajı verilmiştir” dedi.

Konferansın çok önemli mesajlar içerdiğini söyleyen gazeteci Şamil, şunları ekledi:

“Birincisi, Kürtler’in yerel sorunlarının çözüm yolları, ikincisiyse dünyada bulunan Kürt diasporasının bir araya getirilmesinin önemiydi. Kürdistan’ın bağımsızlığına katkı sunabilecek şekilde bütün derneklerin ortak faaliyet yürüterek örgütlenmeye gitmesi konuları da tartışıldı.”

Öte yandan, konferansa katılanlar arasında Kürdistan Başkanı Mesud Barzani’nin danışmanı Zikri Musa, Kürdistan TV’nin Genel Müdürü Karwan Akreyi; Türkiye’den İsmail Beşikçi ve Kürdistan Özgürlük Partisi’nin (PAK) yetkilisi ile diasporadaki birçok Kürt yetkili yer aldı.

untitled-project.mp4_000226666.jpguntitled-project.mp4_000818366.jpg

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.