16 Aralık 2019
  • İstanbul14°C
  • Diyarbakır15°C
  • Ankara8°C
  • İzmir17°C
  • Berlin7°C

MİR HAZIM BEG: EZDİLER KÜRT, ŞENGAL DE KÜRDİSTAN’DIR

Dünya ve Kürdistan Ezdilerin yeni lideri Mir Hazım Tahsin Beg, “Kürdistan hükümeti Ezdiler için elinden geleni yaptı fakat Irak hükümeti hiçbir şey yapmadı” dedi.

Mir Hazım Beg: Ezdiler Kürt, Şengal de Kürdistan’dır

28 Temmuz 2019 Pazar 14:08

Rûdaw TV’de Hiwa Cemal’in sunduğu “Rudawi Emro” programına katılan Mir Hazım Tahsin Beg, Laleş’te düzenlenen törende Ezdiler arasında ayrımcılık yapmayacağına, halkına hizmet edeceğine ve vatanına bağlı kalacağına dair yemin ettiğini hatırlattı.   

Ezdi Yüksek Meclisi kuracaklarını dile getiren Mir Hazım Beg, Ezdi toplumunun sorunlarını çözmek için Kürdistan Bölgesi ve Irak hükümetleri ile var gücü ile çalışacağını vurguladı.  

Ezdi Miri, “Ezdi toplumunun işleri sadece Mir ve Ruhani Meclisi üzerinden yürütülemez. 120 kişiden oluşan bir meclis olmalı, bir parlamento gibi çalışmalıdır. Bu meclisin üyeleri dünyanın her tarafında yaşayan Ezdilerden olabilir. Fakat şimdi Ezdilerin yüzde 80’i Güney Kürdistan’da. Bununla birlikte Türkiye, Suriye, Ermenistan ve diğer ülkelerdeki Ezdilerin de 5-6 temsilcisi olmalı” dedi.

Ezdilerin Hewler ve Bağdat’tan beklentileri konusunda da konuşan Mir Hazım Beg, “Kürdistan Bölgesi hükümeti ve halkı bizim için ellerinden geleni yaptı. Teşekkür ediyoruz. Irak hükümeti ise birşey yapmadı. Biz Şengal konusunda Bağdat’ın Hewler’e anlayış göstermesini bekliyoruz. Şengal vilayet olursa bir daha felaket yaşamayız. Bu doğrultuda Irak Anayasası’nın 140’ıncı Maddesi’nin uygulanmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.   

Kurdistan24 TV’nin haber bültenine de katılan yeni Ezdi Miri Hazim Mîr Tehsin Beg, KCK Eşbaşkanı Besê Hozat’ın Şengal’le ilgili açıklamalarına tepki gösterdi.

“Şengal Kürdistan Bölgesi’nin toprağıdır” diyen Ezidi Miri Hazim Mîr Tehsin Beg, Şengal’deki sorunların Irak Anayasası’nın 140’ncı maddesi çerçevesinde çözülmesi gerektiğini söyledi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.