10 Temmuz 2020
  • İstanbul20°C
  • Diyarbakır26°C
  • Ankara18°C
  • İzmir24°C
  • Berlin17°C

MESRUR BARZANİ, PAPA’YI KÜRDİSTAN’A DAVET ETTİ

Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile görüştü.

Mesrur Barzani, Papa’yı Kürdistan’a davet etti

19 Şubat 2020 Çarşamba 13:30

Görüşmede Irak ve bölgenin durumu, etnik ve dini bileşenlerin birlikte yaşamı, Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki Hristiyanların durumu ele alındı.

Mesrur Barzani, dünyada, bölgede ve Irak’ta halklar ve farklı kesimler arasındaki birlikte yaşam, barış ve hoşgörü mesajları dolayısıyla Papa’ya teşekkür etti.

Kürdistan Bölgesi’nde etnik ve dini bileşenlerin huzur içinde yaşadığını, insani, kültürel ve inanç haklarının korunduğunu belirten Mesrur Barzani, bunun Kürdistan Bölgesi Hükümeti için her zaman önemli olduğunu kaydetti.

Kürdistan Bölgesi’nin, şiddet olayları nedeniyle Irak ve Suriye’den göç eden yüzbinlerce göçmen ve mültecinin sığındığı güvenli bir liman olduğunu vurgulayan Mesrur Barzani, Papa’yı da Kürdistan Bölgesi’ne davet etti.

11-2.jpg

Papa da etnik ve dini bileşenlerle göçmenlere kapılarını açtığı ve her türlü hizmeti sunduğu için Kürdistan Bölgesi ve Hükümeti’ni takdir etti.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne, en zor durumlarda barış ve birlikte yaşam kültürünü koruduğu için teşekkür eden Papa, Kürdistan Bölgesi’nin, Irak ve bölgedeki terörle mücadele ve şiddet karşısında insan hak ve özgürlüklerini korumada çok etkili olduğunu dile getirdi.

11-1.jpg

Kürdistan Bölgesi’nde yaşayan Hristiyanların durumunun da ele alındığı görüşmede, her açıdan korunduklarına değinildi. Kürdistan Bölgesi’nin sadece Kürdistanlı Hristiyanlar için değil Irak’taki bütün Hristiyanlar için de güvenli bir bölge olduğu ve birlikte yaşamın güzel bir örneğinin burada sürdürüldüğü ifade edildi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.