17 Haziran 2024
  • İstanbul29°C
  • Diyarbakır36°C
  • Ankara25°C
  • İzmir31°C
  • Berlin22°C

MELA BAHTİYAR: REFERANDUM TARİHİ BİR BELGEDİR

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Yüksek Siyasi Kurulu Üyesi Mela Bahtiyar, referandumun tarihi bir belge olduğunu ve destek vermekten pişmanlık duymadığını söyledi.

Mela Bahtiyar: Referandum tarihi bir belgedir

07 Haziran 2020 Pazar 14:35

25 Eylül 2017’de gerçekleştirilen Kürdistan’ın bağımsızlığı referandumunun gününün belirlenmesinin 3’üncü yıldönümü dolayısıyla K24’e konuşan KYB Yüksek Siyasi Kurulu Üyesi Mela Bahtiyar, “Referandum tarihi ve vicdani bir belgedir” dedi.

Bağımsızlık referandumunu desteklemekten hiçbir zaman geri durmadığını kaydeden Bahtiyar, Referandum Yüksek Konseyi toplantısında Başkan Mesud Barzani’nin referandumun bir an önce yapılmasında ısrar ettiğini ve referandum gününün belirlendiğini ifade etti.

Referandum sonrasında yaşananların birinci sorumlusunun dönemin Irak Başbakanı Haydar Abadi olduğunu vurgulayan Bahtiyar, Abadi’nin Kürdistani bölgeleri Araplaştırmaya çalıştığını vurguladı.

KYB’li yetkili, Kürdistani bölgelerin işgali ve bugüne kadar süren Araplaştırmanın yasal sorumluluğunun ise dönemin Parlamento Başkanı Selim Cuburi’de olduğunu bildirdi.

Bahtiyar şu ifadeleri kullandı:

“50 yıl boyunca o gün için mücadele ettim ve söylediklerimden pişman değilim. Referandumdan önce söylediklerimi şimdi de söylüyorum. Bugün de kaderimizi tayin etmek için referandum yapacak olursak bu bizim demokratik hakkımızdır. Ancak önceki referandumdan alacağımız dersler vardır.”

Referandum sonucunun yürürlüğe girmesi için Birleşmiş Milletler (BM) ve büyük devletlerin desteğinin önemli olduğunu kaydeden Bahtiyar, şartlar Kürdistan Bölgesi’nin lehine geliştiğinde referandum sonuçlarının BM’ye sunulacağını bildirdi.

KYB olarak referandumun Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde de gerçekleştirilmesini istediklerini belirten Bahtiyar, “Eğer referandum Kerkük ve diğer tartışmalı bölgeleri kapsamasaydı etkileri bu şekilde olmazdı” dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.