12 Nisan 2021
  • İstanbul6°C
  • Diyarbakır6°C
  • Ankara2°C
  • İzmir6°C
  • Berlin3°C

MAZLUM ABDİ’DEN ROJ PEŞMERGELERİ AÇIKLAMASI

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi, Roj Peşmergelerinin Rojava’ya dönüş konusunun Duhok Anlaşması’na göre çözülmesi gerektiğini söyledi.

Mazlum Abdi’den Roj Peşmergeleri açıklaması

29 Mart 2021 Pazartesi 11:51

Mazlum Abdi, Rojava Özerk Yönetimi’ne yakın bir medya organına yaptığı açıklamada, Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ve Kürt Ulusal Birlik Partileri (PYNK) yetkililerine Kürtler arası müzakereleri başlatma çağrısında bulundu.

Kürtler arası diyaloğun önemine değinen Abdi, müzakerelere olan desteklerini devam ettireceklerini ifade etti.

Abdi, “ENKS ve PYNK arasındaki diyalog ve müzakereler tek tutum ve tek seslilik içindir. Dost Amerika ile birlikte müzakerelerin garantörü ve sponsoru olarak mevcut tutumumuzu koruyoruz. Kürtlerin birliği Kürtlerin geleceği açısından stratejik bir konudur” dedi.

Roj Peşmergelerinin Rojava’ya dönmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Mazlum Abdi, sözlerine şunları ekledi:

“ENKS ve PYNK sorunlu maddeleri medya önünde değil müzakere masasında konuşmalı. Medya üzerinden karşılıklı suçlamalar olumsuz bir atmosferin doğmasına neden oluyor. Özellikle de askeri ve peşmergelerle ilgili konuların çözümü daha önce belirlendiği gibi Duhok Anlaşması’na göre olmalı.”

“ENKS ve PYNK’li kardeşlerimize çağrıda bulunuyorum” diyen Abdi, sorumluluk ruhuyla davranarak müzakere masasına dönülmesini istedi.

Abdi, “Kürtler arası diyalog Suriye’deki sürecin bir parçasıdır. Daha önce Kürtler arası diyaloğun Suriyeliler arasındaki genel diyaloğ sürecinin bir parçası olduğunu belirtmiştik. İkisi birbirinden ayrıştırılamaz. Bütün enerjimizle bu zorlu süreci başarıya ulaştırmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. (Rudaw)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.