19 Mayıs 2019
  • İstanbul24°C
  • Diyarbakır22°C
  • Ankara21°C
  • İzmir29°C
  • Berlin21°C

MALİYE BAKANI FUAD HÜSEYİN’İN KALDIĞI OTEL BASILDI

Irak petrolünün yaklaşık yüzde 80'inin çıkarıldığı Basra kentinde protestolar yeniden alevlendi. Maliye Bakanı Fuad Hüseyin’in kaldığı otel, ekonomik sorunların çözülmemesini protesto eden sarı yelekli yüzlerce kişi tarafından basıldı.

Maliye Bakanı Fuad Hüseyin’in kaldığı otel basıldı

04 Aralık 2018 Salı 14:27

Maliye Bakanı Fuad Hüseyin, kentin işsizlik ve diğer ekonomik sorunlarını yerel yetkililerle görüşmek için Basra’ya gitti.

Bu sırada bir grup gösterici, işsizlik ve diğer ekonomik sorunların çözülmemesini protesto etmek için Basra’da Maliye Bakanının kaldığı oteli bastı.

Maliye Bakanını protesto eden göstericilerin, sarı ve turuncu yelek giymeleri de dikkat çekti.

Ne Olmuştu?

Irak'ın güneyindeki petrol zengini Basra kentinde, 8 Temmuz'da "kamu hizmeti yoksunluğu, işsizlik ve yolsuzluklara" karşı başlayan eylemler aralıklarla devam etmişti.

2018-12-04_143050.jpg

Eylemler kısa sürede İran karşıtı eylemlere dönüşmüş ve İran'ın kentteki Konsolosluk binası ateşe verilmişti. Gösterilerde 30'u aşkın kişi yaşamını yitirmişti.

2018-12-04_143059.jpg

Kentteki güvenlik durumunun kötüye gitmesi üzerine, ABD yönetimi 29 Eylül'de Basra Başkonsolosluğundaki hizmetleri askıya almış, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Konsolosluğa olası bir saldırıdan İran'ı sorumlu tutacaklarını ifade etmişti.

2018-12-04_143105.jpg

Öte yandan Basra vilayetinde hükümet karşıtı gösteri düzenleyen kadın aktivistlerden Suad el-Ali, Eylül ayında, Şeyh Visam Gravi ise geçtiğimiz ay evinin önünde uğradıkları silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.

Petrol zengini bir kent

Gelirinin büyük kısmını petrolden elde eden Irak'ta ihraç edilen ham petrolün yaklaşık yüzde 80'i Basra'daki petrol kuyularından çıkarılıyor. Basra, ayrıca Irak'ın tek liman kenti özelliğine sahip.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.