25 Nisan 2019
  • İstanbul19°C
  • Diyarbakır19°C
  • Ankara19°C
  • İzmir24°C
  • Berlin26°C

LEYLA GÜVEN SÜRESİZ DÖNÜŞÜMSÜZ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI

Kelepçe dayatmasını kabul etmediği için duruşmaya götürülmeyen HDP Milletvekili Leyla Güven, süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladığını açıkladı.

Leyla Güven süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladı

07 Kasım 2018 Çarşamba 13:02

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in yargılandığı davanın üçüncü duruşması görülüyor. Kelepçe ile duruşmaya götürülmeyi kabul etmeyen Leyla Güven, duruşmaya SEGBİS ile bağlandı. Güven SEGBİS bağlantısı sırasında süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladığını duyurdu.

TSK’nin Afrin’e yönelik operasyonuna karşı gösterdiği tepki, yaptığı açıklamalar ve Demokratik Toplum Kongresinin (DTK) çalışmaları nedeniyle 31 Ocak’ta tutuklanan Hakların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkında açılan davanın üçüncü duruşması Diyarbakır 9’uncu Ağır Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya HDP milletvekili Selçuk Mızraklı, Ayşe Acar Başaran, Dersim Dağ, İmam Taşçıer, DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk katılırken; gözlemci olarak katılmak isteyen Danimarka Sosyal Demokrat Milletvekili Lars Arslan Rasmussen adliyeye alınmadı.

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde bulunan Güven, bu sabah elleri kelepçelenerek ring aracıyla adliyeye getirilmek istendi. Güven, kelepçe uygulamasını kabul etmediği için adliyeye getirilmeyerek duruşmaya SEGBİS aracılığı ile bağlandı.

Leyla Güven, Afrin'e yapılan operasyona işgal dediği için tutuklandığını belirterek “Rojava'ya yapılacak operasyona işgal derim. İsrail’in Filistin işgaline de işgal dedim” dedi. Enis Berberoğlu'nun tahliye edilmesine dikkat çekerek konuşmasına devam eden Güven, aynı suçlamalarla yargılananlar bırakıldı. Yargı Kürtlere düşman hukuku işletmiştir. Ben tahliyemi istemiyorum. Siyasi akıl ne zaman tahliyemizi isterse o zaman tahliye oluruz. Belki bu son duruşmamız olacak. Süresiz, dönüşümsüz açlık grevine giriyorum” dedi.

Avukatların beyanlarının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Güven'in tutukluluğunun devamına karar vererek bir sonraki duruşmanın 26 Aralık’ta görülmesine hükmetti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.