20 Temmuz 2024
  • İstanbul27°C
  • Diyarbakır31°C
  • Ankara25°C
  • İzmir33°C
  • Berlin22°C

KÜRT HUKUKÇUYA YENİ ZELANDA'DAN 'KÜRESEL ETKİ ÖDÜLÜ

ERBİL (K24) - Kürt hukukçu Rez Gerdi, mültecilerle ilgili yaptığı çalışmalar ve gösterdiği çabalar nedeniyle Yeni Zelanda’da “Küresel Etki Ödülü”nü kazandı.

Kürt hukukçuya Yeni Zelanda'dan 'Küresel Etki Ödülü

23 Kasım 2020 Pazartesi 16:59

Yeni Zelanda'da yaşayan Harvard Üniversitesi mezunu Erbilli hukukçu Rez Gerdi, insan hakları alanında verilen “Küresel Etki Ödülü”nü kazandı.

K24’e konuşan Gerdi, “Küresel Etki Ödülü kazanmak benim için inanılmaz bir durum oldu” diyerek, “Bu ödül sadece benim için değil; gelişimim için her şeyini feda eden ailem, Kürt halkı ve mülteciler için de çok önemli” ifadelerini kullandı.

Mülteci gençleri desteklemek için çalışmalar yürüten Empower'ın da kurucusu olan Gerdi, “Pakistan’da mülteci statüm nedeniyle eğitim alamamıştım, fakat şu anda Harvard’da okuyan mülteci gençlerin eğitimlerine rahatlıkla erişebilmesi için savaşan bir avukatım. Çalışmalarımda 20 binden fazla mülteci gence ulaşabildim. Fakat bunu, Empower'daki inanılmaz ekibim olmadan yapamazdım” dedi.

Kendisinin de Yeni Zelanda’da mülteci olduğunu anımsatan Rez Gerdi, çocukların orantısız bir şekilde, zorla yerlerinden edildiğini söyledi ve şunları ekledi:

“Hiçbir çocuk çatışmaların bedelini ödememelidir. Yine de nesiller boyu eğitime erişemeyen çocuklar görüyoruz. Ayrıca hukuk fakültesini okumanın benim için zor olacağını biliyordum; çünkü büyük kardeşlerim ve toplumumuzdaki diğer pek çok kişinin destek alamadığı için okulu bıraktığına şahit oldum. Bu nedenle mültecilerin eğitimlerinden mahrum kalmaması için Empower'ı kurdum.”

Eğitimin mültecilerin geleceğini değiştirmede çok önemli bir etken olduğunu dile getiren Gerdi, “Çatışmalardan veya diğer krizlerden etkilenen ülkeler, çocuklarını iyi derecede eğitime teşvik etmedikçe veya çocuklar için gerekli altyapı olmadıkça iyi bir gelecekten söz etmek mümkün değil” diye konuştu.

Gerdi ve Empower ekibi, yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınından olumsuz etkilenen mülteci gençlere yönelik atölye çalışmalarını desteklemek için de 5 bin dolar hibe edecek.

Gerdi, aynı zamanda terör örgütü DAİŞ’in Ezidi Kürtlere yönelik katliamlarının hukuki takibini yapmak için şu an Kürdistan Bölgesi’nde yaşıyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.