02 Nisan 2020
  • İstanbul9°C
  • Diyarbakır14°C
  • Ankara14°C
  • İzmir10°C
  • Berlin9°C

KÜRDİSTAN HEYETİ: ALLAVİ, KÜRDİSTAN'IN YASAL İRADESİNE SAYGI DUYMADIĞINI AÇIKLADI

Kürdistan Bölgesi Hükümeti tarafından Bağdat’a giden müzakere heyeti, Irak Hükümeti’ni kurmakla görevlendirilen Muhammed Tevfik Allavi’nin Kürdistan Bölgesi’nin siyasi ve yasal iradesine saygı duymadığını açıkladı.

Kürdistan heyeti: Allavi, Kürdistan'ın yasal iradesine saygı duymadığını açıkladı

20 Şubat 2020 Perşembe 22:56

K24’e konuşan Hewler’den Bağdat’a giden müzakere heyetinin üyesi Muhammed Sadeddin, Allavi ile yaptıkları toplantıdan hiçbir sonuç çıkmadığını ve Kürdistan Bölgesi’ne döneceklerini belirtti.

Allavi’nin Hewler heyetine muamelesinin gerekli seviyede olmadığını kaydeden Sadeddin, “Kürdistan Bölgesi’nin siyasi ve kanuni iradesine hiç saygı göstermedi. Kürtlerin Irak Hükümeti’ne katılması konusunda bilgi sahibi değil. Veya Kürtlerin yeni kabinede yer almasını istemiyor. Kürdistan Bölgesi ve bizim heyetimizle sağlıksız bir iletişim kurdu” ifadelerini kullandı.

Görüşmeden hiçbir sonuç çıkmadığını bildiren Sadeddin, “Bağdat’taki siyasi grupların tümü Kürdistan Bölgesi’nin yeni Irak Hükümeti’ne katılmasını istiyorlarsa da Allavi’nin olumsuz muamelesinden ötürü Kürdistan Bölgesi’ne döneceğiz” dedi.

Heyetin, Irak'ın içerisinde bulunduğu krizden çıkışı için destek olmak ve yeni hükümeti desteklemek amacıyla Bağdat'a gittiğini ifade eden Sadeddin, Allavi’nin bu muamele tarzıyla yeni hükümeti kurmakta başarılı olmayacağını dile getirdi.

Başta başkent Bağdat olmak üzere, ülkenin orta ve güney vilayetlerinde 1 Ekim 2019'dan bu yana işsizlik, altyapı yetersizliği ve yolsuzluk gibi nedenlerle gösteriler düzenleniyor.

Başbakan Adil Abdulmehdi, göstericilerin talepleri ve artan baskılar sonucu 29 Kasım'da istifa etmişti.

Abdulmehdi'nin istifasından 2 ay sonra Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, 1 Şubat 2020'de bağımsız siyasetçi ve eski İletişim Bakanı Muhammed Tevfik Allavi'ye hükümeti kurma yetkisi vermişti. (K24)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.