09 Aralık 2019
  • İstanbul7°C
  • Diyarbakır3°C
  • Ankara2°C
  • İzmir8°C
  • Berlin8°C

KÜRDİSTAN BAŞKANLIĞI’NDAN KÜRDİSTAN BAYRAĞI AÇIKLAMASI

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı tarafından Iraklı bir askerin Semawe’deki toplu mezarların açılması sırasında şehit yakınlarının Kürdistan bayrağını taşımasına izin vermemesine ilişkin açıklama yapıldı.

Kürdistan Başkanlığı’ndan Kürdistan bayrağı açıklaması

31 Temmuz 2019 Çarşamba 15:50

Irak’ın Musenna vilayetine bağlı Nugreselam bölgesinde bulunan Semawe çölünde geçen yıl Mart ayında 4 toplu mezar tespit edilmişti. Açılan mezarların birinde çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 75 kurbana ait cesetler çıkarılmıştı. Toplu mezarın açılmasından sonra kurbanların Germiyanlı Kürtler olduğu ve Saddam Hüseyin döneminde katledildikleri ortaya çıkmıştı.
 
Mezarın açıldığı gün Iraklı bir askerin, şehit yakınlarının Kürdistan bayrağı taşımasına karşı çıkması üzerine taraflar arasında tartışma yaşanmıştı.

Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Bu tavır Irak Anayasası’nı anlamama ve saygı göstermeme anlamına geliyor” denildi.

Ortak yaşam ruhunun korunmasının istendiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Musenna ilinde Iraklı askerin Enfal kurbanının boynundaki Kürdistan bayrağına karşı uygun olmayan ve tepki çeken davranışı üzüntü kaynağıdır.

Bir kişi tarafından yapılan bu hareketin kargaşaya sebep olması ve yasal olmayan tepkilerin gösterilmesi kabul edilemez. Tüm tarafların ortak yaşam ve hoşgörüyü koruyarak anayasa ve bileşenlerin anayasal haklarına saygı göstermesi gerekir.

Olaydan dolayı özür dileyen ve asker hakkında yasal işlem başlatan Musenna Valisi’ne teşekkür ederiz.

 
Musenna Valisi Ahmed Menfi, olaydan dolayı Kürt halkından özür dileyerek, davranışın şahsi olduğu ve söz konusu asker hakkında yasal sürecin başlayacağını açıklamıştı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.