21 Ocak 2021
  • İstanbul8°C
  • Diyarbakır4°C
  • Ankara-2°C
  • İzmir10°C
  • Berlin11°C

KILIÇDAROĞLU: 'PYD HARİÇ TÜM TARAFLARI DAVET EDECEĞİZ'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti olarak bir ‘Türkiye konferansı’ düzenleyeceklerini ve Demokratik Birlik Partisi (PYD) hariç Suriye'deki tüm tarafları davet edeceklerini duyurdu.

Kılıçdaroğlu: 'PYD hariç tüm tarafları davet edeceğiz'

08 Ağustos 2019 Perşembe 10:47

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti olarak bir ‘Türkiye konferansı’ düzenleyeceklerini ve Demokratik Birlik Partisi (PYD) hariç Suriye'deki tüm tarafları davet edeceklerini duyurdu.

Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya'ya konuşan Kılıçdaroğlu, "Esad’ın izlediği politikayı savunan veya yeren her kesimi davet edeceğiz. Terör örgütleri ile ilişkili olanlar hariç tabii" dedi.

"Madem onlar yapmadı, şimdi biz CHP olarak ‘Türkiye konferansı’ yapacağız. Suriye gerçeğini sonbaharda masaya yatıracağız. Uluslararası tüm önemli aktörleri de davet edeceğiz" açıklamasında bulunan Kılıçdaroğlu, devamında yöneltilen, "Esad hükümetinden de çağıracak mısınız?" sorusuna "Tabii. Suriye’deki bütün aktörleri ve karşı tarafı da davet edeceğiz. Esad’ın izlediği politikayı savunan veya yeren her kesimi davet edeceğiz. Türkiye gerçekleri bütün boyutları ile görmek zorundadır. Terör örgütleri ile ilişkili olanlar hariç tabii" yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, "YPG/PYD’den olmayacak mı?" şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

"Onlar hariç, onların dışında. Suriye’nin Dışişleri Bakanlığından bir yetkili olabilir, gelebilir. Suriye, Esad politikasını aktarabilir. Ama bunun karşıtı da olacak aynı masada. Onu hedefliyoruz. Cenevre benzeri bir toplantı; göçmen dernekleri de var, onların da katılımını sağlayacağız. Suriye tablosunu bütün taraflarla masaya yatırma gibi bir amacımız var."

Kılıçdaroğlu, Suriye’de çözümle ilgili şunları kaydetti:

"Esad ile doğrudan doğruya görüştükten sonra Suriye’nin kuzeyinde yaşanan pek çok sorun daha rahat aşılabilir. Türkiye’deki göçmenleri oluşturulacak bölgeye yerleştirilmeleri, oluşturulacak okul, donatıların yapımı; bütün bunları gerekirse Türkiye, AB desteğini de alarak yapmalı. Çünkü ben AB yetkililerine de Suriye ile ilgili bu tip konularda destek vermesi gerektiğini söylemiştim, onlar da evet haklısınız demişlerdi. Dolayısıyla inadından vazgeçmesi lazım; söz konusu olan Erdoğan’ın çıkarı değil, Türkiye’nin çıkarıdır. Dış politikada kan davası olmaz. Tam tersine bir ülkenin çıkarlarının önceliği vardır. İnsanların çıkarlarının önceliği yoktur."

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine girmesine yönelik tek taraflı hareketini engelleyeceklerini belirten ABD’nin tavrıyla ilgili, "ABD ve Rusya kendi ülkelerinin çıkarlarını korumalıdırlar. İki ülke kendi çıkarlarını koruduğu sürece Ortadoğu’ya da barış gelmez. Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı, OBİT’i 4 ülke kursun dememizin temelinde yatan da bu zaten" dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.