25 Haziran 2019
  • İstanbul26°C
  • Diyarbakır32°C
  • Ankara20°C
  • İzmir27°C
  • Berlin22°C

KDP: HÜKÜMET BİR AN ÖNCE KURULMALI

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) yeni Kürdistan hükümetinin bir an önce kurulması için çağrıda bulundu.

KDP: Hükümet bir an önce kurulmalı

02 Ocak 2019 Çarşamba 18:00

KDP Kürdistan Parlamentosu Grubu Başkanı Hemin Hewrami, başkent Erbil’de yaptığı açıklamada, hükümetin bir an önce kurulması çağrısı yaptı.

Bağdat dosyası ve Kürdistan idaresi altında olmayan Kürdistani bölgeler meselesinin koalisyon görüşmeleri konusu olmamasını gerektiğini söyleyen Hewrami, “Kürdistan Bölgesi hassas bir süreçten geçiyor. Kürdistan halkı seçimlerde kararını ortaya koydu. Parlamenterlerin yemin etmesinin üzerinden 57 gün geçti” dedi.

Hükümetin sandıktan alınan oy doğrultusunda şekillenmesi gerektiğini kaydeden Hewrami, “Kürdistan halkına daha fazla hizmet edebilmek için, işsizlik oranının düşürülmesi için, Kürdistan halkının yüksek çıkarları doğrultusunda yeni hükümetin kurulması ve Kürdistan Başkanlığı’nın aktifleştirilmesi için çalışılmalı” ifadelerini kullandı.

KDP’nin KYB ve Goran ile iki ayrı görüşme gerçekleştirildiğini belirten Hewrami, “Kürdistan idaresi altında olmayan Kürdistani bölgelerdeki sorun çözülmeli ama bu mesele hükümet görüşmelerine karıştırılmamalı. Hükümet kurulduktan sonra yetkili organlar Bağdat ile bu konuları çözmek için görüşmeleri yürütmeli. Kürdistan Başkanlığı ve Kürdistan hükümeti tüm Kürdistan topraklarında yetki sahibi güç olmalı” diye konuştu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.