01 Haziran 2020
  • İstanbul18°C
  • Diyarbakır28°C
  • Ankara20°C
  • İzmir15°C
  • Berlin21°C

KARAMOLLAOĞLU: YENİ PARTİ GİRİŞİMİ BAŞARILI OLMAZ

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Artı TV’de gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Karamollaoğlu: Yeni parti girişimi başarılı olmaz

26 Şubat 2019 Salı 14:22

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, aralarında  Abdullah Gül, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu’nun da  yer aldığı belirtilen yeni bir partinin kurulacağı iddiasına ilişkin olarak “Bu konuyla ilgili duyum dışında, söylenenlerin dışında hiçbir bilgim yok. Bizim fikirlerimizi paylaşan, bizimle birlikte siyaset yapmak isteyenlere kapımız açık, ama yok başka bir şey yapacağız diyorlarsa söyleyecek bir şey yok. Parti kurmak kolay değil. Biz zorluk çekiyoruz, mali yönden zorluk çekiyoruz mesela. Böyle bir girişimin başarılı olacağı kanaatinde değilim” dedi.

"Bizimle birlikte siyaset yapmak isteyenlere kapımız açık"

 Karamollaoğlu, “Yeni parti arayışları olduğu söyleniyor, Abdullah Gül, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu’nun. Sizin bir ilişkiniz var mı, böyle bir partileşme olursa siyasette şansı olur mu?” sorusuna “Bu konuyla ilgili duyum dışında, söylenenlerin dışında hiçbir bilgim yok. Ne sayın Abdullah Gül’le, ne Davutoğlu ile hiçbir istişaremiz olmadı. Gül’le, Davutoğlu ile de görüşürüm, Sayın Babacan ile bir iki defa görüştüm. Babacan aynı zamanda ekonomist, ama bir siyasi oluşum gündeme hiç gelmedi. Duyuyorum, ben Türkiye siyasetinin böyle bir girişime ihtiyaç duyduğu kanaatinde değilim. Ama toplum için kendilerinin belki bir ümit olabileceğini düşünürler. Buna diyeceğimiz yok. Ama ben şunu söyledim, biz Saadet Partisi’yiz, milli görüşçüyüz. Bizim fikirlerimizi paylaşan, bizimle birlikte siyaset yapmak isteyenlere kapımız açık, ama yok başka bir şey yapacağız diyorlarsa söyleyecek bir şey yok. Ak Parti dağılmaya başlarsa bu oylar nereye gider, bunları toparlamak için bir girişim olabilir. Ama Ak Parti yüzde 20 civarında milli görüşten tabanı vardı, geriye kalan farklı görüşlerden. Belki bunların bir kısmının güvenini kazanabiliriz diye düşünebilirler. Ama parti kurmak kolay değil. Biz zorluk çekiyoruz, mali yönden zorluk çekiyoruz mesela. Böyle bir girişimin başarılı olacağı kanaatinde değilim” yanıtını verdi.

"Merve Demirel hadisesi çok çirkin"

Karamollaoğlu, geçen hafta Ankara’da, üniversite öğrencisi Merve Demirel’in  gözaltına alınırken polisin cinsel saldırısına uğramasıyla ilgili olarak “Adalet dediğimiz zaman herkes için geçerlidir. Özellikle bir yerde siz adalet var mı yok mu diye bakıyorsanız, muhalefet gösterenlerin hakkı korunuyor mu korunmuyor mu ona bakacaksınız. Bu dediğiniz başörtülü olup olmaması değil. Ben böyle çirkin hadiseler olduğu zaman üzülüyorum, yorum yapmak istemiyorum, çok çirkin bir hadise” değerlendirmesinde bulundu.

"AKP'nin oyu yüzde 30-35 arasında"

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın “Anketlere güvenmiyorum” açıklamasını değerlendiren Karamollaoğlu, " Aslında anketlere bugüne kadar en çok itibar eden kişi benim bildiğimi kadarıyla sayın Tayyip Erdoğan. Ama anketler kendi istediğini yansıtmayınca kimse bakmasın diyor. Kaybettiğini görüyor, bunun için telaşlanıyor, sertleşiyor. Tavırları artık daha farklı. Ben bundan sonra sayın Erdoğan’ın milleti kucaklayan hiçbir balkon konuşması yapabileceğini zannetmiyorum. Çünkü kucaklamak artık ona bir kazanç sağlamıyor. Kendisine hangi tavır daha fazla fayda sağlıyorsa onu tercih ediyor. Ak Parti’nin oyu yüzde 42’ye düştü. Ancak Bahçeli’nin desteği ile yüzde 51’i buldu. Şu anda yüzde 30-35 arasında"  dedi.

İdris Naim Şahin açıklaması

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, eski AKP’li İdris Naim Şahin’in Ordu’da aday gösterilmesi konusunda yapılan eleştirilerle ilgili olarak “Böyle bir iddia varsa ortaya koymaları icap ederdi. Tayyip bey ile herhalde ‘94 yılından beri çalıştığı bir insan ancak bir noktaya geldikten sonra ne olduysa yolları ayrıldı. Bugüne kadar kendisiyle ilgili böyle bir iddia ('FETÖ') varsa ortaya konulurdu, konulmadığına göre son zamanların modası. Birkaç tane şablon var, hangisi denk gelirse… Ben tutacağını sanmıyorum. Ordu’nun özellikle talebi üzerine, kendisi de Ordu’ya giderken bayağı muhteşem olmuş, orada kendisine bir sevgi saygı var. İktidar partisinin bu tip karalamalarının hiçbirisine itibar etmiyorum. Devletin hangi kademesi olursa olsun birisini oradan uzaklaştırmak istiyorlarsa hemen yaftalama. Türkiye’de bir numaralı mesele nedir dediğimiz zaman adalet diyoruz, adalet yok. Hükümet en büyük hatasının farkında değil” dedi.

"İttifaka gerek yok, baraj yok"

Karamollaoğlu, “Güneydoğu’da HDP ile ya da HDP tabanı ile bir ilişkiniz var mı?” soruna “Biz kendiliğimizden oradayız. İttifaka gerek yok, baraj yok. Bütün seçim bölgelerinde seçime gireriz. Aynı şehir içindesiniz başka partiler de var, sadece İYİ Parti, CHP değil, Ak Parti’den de destek verenler var. Kim destek veriyor? Halk, oranın seçmeni. Bundan daha tabi bir şey olamaz ki. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamını kucaklamakla kararlıyız” yanıtını verdi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.