19 Mayıs 2019
  • İstanbul24°C
  • Diyarbakır22°C
  • Ankara21°C
  • İzmir29°C
  • Berlin21°C

JAPON EDEBİYATINDA KÜRTLER (2)

Geçen yazımızda Japon edebiyatında Kürtleri ve Kürdistan'ı konu alan romanları ele alıp incelemiştik. Bu yazımızda ise ...

Japon Edebiyatında Kürtler (2)

16 Eylül 2018 Pazar 18:41

Çizgi romanlar, Çizgi filmler, Bilgisayar oyunları ve Hikayeler

Geçen yazımızda Japon edebiyatında Kürtleri ve Kürdistan'ı konu alan romanları ele alıp incelemiştik. Bu yazımızda ise onun devamı olarak, hikayeler, çizgi romanları ve çizgi filmleri yani Japonca "anime" ve "manga" diye isimlendirilen sanat dallarında ve bilgisayar oyunlarındaki Kürtleri tanıtacağız. Öncelikle anime ve manga sözcüklerine bakarsak Japon çizim sanatı ile çizilmiş animasyonlara(çizgi filmlere) “anime” denir ve animeler normal çizgi filmlere göre farklılık gösterir. Anime sanatı ile çizilen çizgi romanlara da “manga” adı verilir.

Kürt Yıldızı

Kürt yıldızı Japonca adıyla クルドの星(Kurdo no Hoshi) Yasuko Yoshikazu(库德 之星)tarafından 1986 yılında yazılıp Kürtleri konu edinen ilk çizgi romandır. Altı cilt olarak yazılmıştır. Yazar Yunanistan seyahatinde İstanbul'a uğrar. Darbe sonrası Türkiye`de Kürt sorunu silahlı çatışmaya dönüşmüştür. Yazar buradan hareketle böyle bir eser yazmaya başlar. Konusuna gelince: Tokyo'da yaşayan on altı yaşında Japon bir genç Jiro Manabe'nin hem babası hem de annesi kayıptır. Bir gün Türkiye'den annesinden bir mektup alır. Mektupta annesi, kayıp babasını birlikte aramak istediğini yazar ve Jiro'dan İstanbul'a gelmesini ister. Jiro çocukluk yıllarında annesiyle İstanbul'da yaşamıştır. Jiro uçak ile İstanbul'a gelir. İstanbul`da Hilton Otelinde gece işinde dansöz olarak çalışan uyuşturucu bağımlısı annesi ile buluşur. Fakat dansözün gerçek annesi olmayıp "Demirel" kod adlı Kasım adında bir adamın eşi olduğunu öğrenir. O sırada askerler otelin odasını basarlar. Odasından kaçan Jiro, oradan motosikletle tesadüfen geçen Leyla adında bir kız tarafından kurtarılır.

Yazının devamı için...

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.