27 Mayıs 2024
  • İstanbul15°C
  • Diyarbakır15°C
  • Ankara13°C
  • İzmir17°C
  • Berlin20°C

İSMEK’İN KÜRTÇE KURS BAŞVURULARI BAŞLADI

İSMEK’te Kürtçenin Kurmanci lehçesinde A-1 ve A-2 seviyesinde kurs başvuruları başladı.

İSMEK’in Kürtçe kurs başvuruları başladı

24 Eylül 2021 Cuma 12:14

Enstitü İstanbul İSMEK’te, yeni dönemde Kürtçenin Kurmanci lehçesinde A-1 ve A-2 seviyesinde kurs başvuruları başladı. Eğitimlerin yüz yüze verileceği kurslar hafta içi ve hafta sonu olarak planlandı.

Kurslar, Avcılar Gümüşpala, Esenyurt, Şişli Mecidiyeköy Dil Okulu, Bağcılar Yıldıztepe ve Kadıköy Rasimpaşa İSMEK merkezlerinde verilecek.

İBB, Kürtçenin Zazaki lehçesinde eğitmen alım duyurusunu 12 Temmuz 2021 tarihinde yapmıştı. Yeni dönemde Kürtçenin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde kursları birlikte açılması bekleniyordu ancak Zazaki kursları yeni dönemde açılmadı.

Kürtçenin Kurmanci lehçesindeki dersler 6 Ekim’de başlayacak. Eğitimler 120 saat olacak ve yaklaşık 3 ay sürecek. 3 ayın sonunda sınavlar yapılacak, başarılı olan öğrencilere İSMEK başarı sertifikası verilecek.

Ek sınıflar açılabilir

Enstitü İSMEK yeni dönemde A-1 seviyesi Kürtçe kurslar için 121, A-2 seviyesi için ise 139 kişilik kontenjan açıldı. Buna göre yeni dönemde A-1 ve A-2 seviyesi Kürtçe kurslar için 260 kişilik kontenjan olacak.

Geçtiğimiz yılın başvuruları büyük ilgi gördü. Açılan 155 kişilik kontenjana 481 kişi başvurmuştu ve ek sınıflar açılmıştı. Bu yıl da başvuruların yoğunluğuna göre ek sınıfların açılması bekleniyor.

Kürtçe kurs başvuru ve kayıtlar buradan yapılıyor: https://kursiyer.ibb.istanbul/ (Karınca)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.