25 Eylül 2020
  • İstanbul26°C
  • Diyarbakır31°C
  • Ankara24°C
  • İzmir29°C
  • Berlin16°C

İRAN GÜÇLERİ TEMMUZ AYINDA 20 KOLBERİ HEDEF ALDI

Doğu Kürdistan’da (Rojhilat), geçtiğimiz temmuz ayında İran güçleri öldürülen ve yaralanan kolber sayısının 20 olduğu belirtildi.

İran güçleri Temmuz ayında 20 kolberi hedef aldı

03 Ağustos 2020 Pazartesi 19:26

Hengaw İnsan Hakları Örgütü tarafından yapılan açıklamada, sadece geçtiğimiz temmuz ayında 20 kolberin İran sınır güçleri tarafından hedef alındığını ve bunlardan bazılarının yaşamını yitirdiğini, bazılarının ise yaralandığını açıkladı.

Geçtiğimiz 1 yıl içerisinde 79 kolberin yaşamını yitirdiğinin bildirildiği Hengaw açıklamasında, 170 kolberin de yaralandığı ifade edildi.

Söz konusu açıklamanın ardından Twitter’da açılan ‘kolberleri öldürmeyin’ hashtagı kısa sürede İran’da gündemin ilk sırasına yerleşti.

İranlı yetkililerin kolberlerin öldürülmemesine dair zaman zaman yaptıkları açıklamalara rağmen kolber cinayetleri devam ediyor.

6702-555.jpg

Merivan kentinde Ferhad Hüsrevi ve Azad Hüsrevi isimli kolber kardeşlerin İran sınır güçleri tarafından katledilmesinin ardından İran Cumhurbaşkanı 1’inci Yardımcısı İshak Cihangiri, olayın yetkililerin ve toplumun vicdanını yaraladığını açıklamıştı.

Sonrasında ise İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, büyük kaçakçılıkların önlenmesi gerektiğini, sınırlı yük taşıyan kolberlere karışılmamasını ifade etmişti.

Buna rağmen Rojhilat ile Kürdistan Bölgesi arasında geçimlerini sağlayan kolberlerin katledilmesi devam ederken, kolberelere destek veren aktivistler de cezalandırılıyor.

Kısa bir süre önce de Rojhilat’ın Bane kentinde kolberlere destek verdikleri suçlamasıyla tutuklanan sivil aktivistler 30 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.