25 Eylül 2020
  • İstanbul25°C
  • Diyarbakır27°C
  • Ankara22°C
  • İzmir27°C
  • Berlin14°C

IRAK’TAN TÜRKİYE’YE BOMBARDIMAN TEPKİSİ: AKAR’IN ZİYARETİ İPTAL EDİLDİ

Irak yönetimi, Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Bağdat’a yapacağı ziyareti, dün sınır hattında düzenlenen ve ikisi komutan üç askerin yaşamını yitirdiği hava saldırısına tepki olarak iptal etti. Irak Cumhurbaşkanlığı da hava saldırısını kınadı.

Irak’tan Türkiye’ye bombardıman tepkisi: Akar’ın ziyareti iptal edildi

12 Ağustos 2020 Çarşamba 09:50

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) dün Erbil’in Sidekan ilçesi kırsalında düzenlendiği saldırıda, Irak ordusunun sınır birliklerinde görevli komutanlar Zübeyir Hali ve Muhammed Reşid ile bir asker yaşamını yitirmişti.

Hava saldırısına Bağdat’tan tepki geldi, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Bağdat’a yapacağı ziyaretin iptal edildiği bildirildi.

Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Akar’ın Perşembe günü yapılması planlanan ziyareti, dün düzenlenen saldırıya tepki olarak iptal edildi.

Bakanlık, saldırıyı kınayarak, “Türkiye’nin mütekerrir askeri ihlalleri Irak egemenliğini, uluslararası hukuku ve Birleşmiş Milletler sözleşmesini ihlal etmektedir” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’ne güçlü bir protesto notası verileceğini duyuran Irak Dışişleri Bakanlığı, “Türkiye’nin ihlallerine karşı açık ve birden fazla seçeneğimiz bulunuyor” diye belirtti.

Irak Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada da “Türkiye ordusunun Irak toprakları içindeki devamlı ihlalleri, Irak egemenliğine yönelik tehlikeli bir ihlaldir ve kınıyoruz” denildi.

Açıklamada, Türkiye’den bütün askeri hareketliliğini bir an önce durdurması çağrısında bulunuldu.

Irak’tan BM’ye çağrı

Öte yandan Irak Parlamentosu 1’inci Başkan Yardımcısı Hasan Kerim Kabi ise “Bu saldırıların tekrarlanması tüm uluslararası hukukun ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının açık bir ihlalidir. Bu ihlallere derhal yanıt verilmelidir” dedi.

Kabi, hava saldırısını Irak’ın egemenliğinin ihlali olarak nitelendirdiklerini de vurguladı.

Bağdat’tan gelen tepkilere ve hava saldırısına ilişkin Ankara’dan henüz bir açıklama yapılmadı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.