21 Temmuz 2019
  • İstanbul27°C
  • Diyarbakır36°C
  • Ankara24°C
  • İzmir29°C
  • Berlin19°C

IRAK'TA ELLE YAPILAN OY SAYIMININ SONUÇLARI AÇIKLANDI

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Kurumu, 13 kentte elle yapılan sayımla elektronik ortamdaki sayım sonuçlarının aynı olduğunu açıkladı.

Irak'ta elle yapılan oy sayımının sonuçları açıklandı

10 Ağustos 2018 Cuma 09:52

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Kurumundan yapılan açıklamaya göre, Kerkük, Hewler, Süleymaniye, Divaniyye, Musenna, Necef, Babil, Duhok, Diyala, Kerbela, Basra, Meysan ve Vasıt kentlerinde elektronik sayımla elle sayımın sonuçlarında herhangi bir değişiklik olmadığı, diğer kentlerde ise ufak değişikliklerin olduğu bildirildi.

Seçimi kazanan koalisyonların oylarında değişiklik olmadığı ifade edilen açıklamada, sadece Bağdat Koalisyonu'ndan (Sünni) Fetih Koalisyonu'na (Şii) bir sandalye geçişinin olduğu kaydedildi.

Mukteda es-Sadr liderliğindeki Sairun Koalisyonu, elde ettiği sandalye sayısını korurken Haşdi Şabi gruplarının yer aldığı Fetih Koalisyonu'nun sandalye sayısı 47'den 48'e yükseldi.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Kurumu, nihai sonuçları onaylaması için Irak Anayasa Mahkemesine gönderecek. Mahkeme, seçim sonuçlarını onayladıktan sonra meclis, hükümetin kurulması yolununun açılması için ilk oturumunu düzenleyecek.

SEÇİM SONUÇLARI

12 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerde Sadr öncülüğündeki Sairun Koalisyonu 54 sandalye elde ederek birinci olmuştu. Sadr'ı Amiri liderliğindeki Fetih Koalisyonu 47, Abadi'nin Zafer Koalisyonu ise 39 sandalye ile takip etmişti.

KDP ise 27 sandalyeyle parti olarak Kürdistan’da 1’inci, Irak genelinde 4’üncü olmuştu. Vataniyye Koalisyonu 21, Ulusal Hikmet Koalisyonu 20, Irak Karar Listesi ise14 sandalye elde etmişti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.