15 Ocak 2021
  • İstanbul2°C
  • Diyarbakır8°C
  • Ankara-1°C
  • İzmir7°C
  • Berlin-2°C

IRAK SAVUNMA BAKANI’NDAN İÇ SAVAŞ UYARISI

Irak Savunma Bakanı Cuma Inad, diplomatik temsilciliklerin yer aldığı Bağdat’taki Yeşil Bölge’ye saldırıların sürmesi halinde iç savaşın çıkabileceği uyarısında bulundu.

Irak Savunma Bakanı’ndan iç savaş uyarısı

06 Ocak 2021 Çarşamba 19:34

Al Arabiya televizyonuna konuşan Irak Savunma Bakanı Inad, “Bağdat’ta Yeşil Bölge ile diplomatik temsilciliklerin hedef alınmaya devam etmesi, ülkeyi, sadece Irak vatandaşlarının bedel ödeyeceği bir iç savaşa doğru sürüklüyor” dedi.

Cuma Inad, Irak’ın hala Uluslararası Koalisyon’un Irak ordusuna vereceği desteğe ihtiyaç duyduğunu belirterek, “Diplomatik temsilciliklerin korunması ve füze saldırısında bulunanların yakalanması için çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

Yabancı ülke temsilcilikleri, büyükelçilik, konsolosluk gibi diplomatik temsilciliklerin yer aldığı Bağdat’taki korunaklı Yeşil Bölge, özellikle son dönemlerde sık sık füze saldırılarının hedefi oluyor. Özellikle ABD Büyükelçiliği’ne yönelik katyuşa füzeleriyle düzenlenen saldırılar, hava savunma sistemi sayesinde engelleniyor.

Iraklı Bakan, “Bazı çevreler bizi silahlı çatışmaya çekmeye çalışıyor, biz de bunun meydana gelmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Irak ordusunun kuruluşunun 100. Yıldönümü olan bugüne de değinen Inad, “Ordu büyük zorluklarla karşı karşıya kalıyor. En önemlisi de IŞİD’le mücadele, eğitim eksikliği ve istihbaratın zayıf olması” dedi.

IŞİD’in ülkede son bulduğunu belirten Cuma Inad, “IŞİD’in Irak’ta sadece bazı hücreleri kaldı” ifadesini kullandı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.