25 Eylül 2020
  • İstanbul26°C
  • Diyarbakır31°C
  • Ankara24°C
  • İzmir29°C
  • Berlin16°C

IRAK CUMHURBAŞKANI: TÜRKİYE ASKERİ İHLALLERİNE SON VERMELİ

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Türkiye'nin geçtiğimiz ay başlattığı Pençe-Kaplan Harekâtı'nı 'askeri ihlal' diye niteledi. Salih, Ankara'ya operasyonu durdurma çağrısı yaptı.

Irak Cumhurbaşkanı: Türkiye askeri ihlallerine son vermeli

09 Temmuz 2020 Perşembe 13:41

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Türkiye'nin geçtiğimiz ay başlattığı Pençe-Kaplan Harekâtı'nı 'askeri ihlal' diye niteledi. Salih, Ankara'ya operasyonu durdurma çağrısı yaptı.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Türkiye’nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarında düzenlediği harekâta son vermesini istedi. Salih, Irak’ın “Türk askerleri ihlallerine son vermelidir. Söz konusu operasyonlar hem Irak’ın egemenliğine hem de bölgenin güvenliğine karşı bir ihlaldir” dedi.

Bazı Arap ülkelerinin Irak büyükelçilerini ağırladığı toplantıda konuşan Salih, ”Kardeş ülkelerin ve Arap Birliği’nin Irakta devam eden Türkiye’nin ihlallerine karşı tutum almaları gerekiyor” ifadelerini kullandı. Irak Cumhurbaşkanı Salih, iki ülke arasındaki sınır sorunlarının diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiğini belirtip, işbirliği çağrısı yaptı.

Rudaw’ın haberine göre, toplantıdaki Arap temsilciler de ‘Irak’ın egemenliğini ve topraklarını dış müdahalelere karşı koruma çabalarına destek verdiklerini’ belirtti. Temsilciler, ülkelerinin ilişkileri daha fazla pekiştirmekte kararlı olduklarını vurguladı.

Berhem Salih, Türkiye’nin 15 Haziran’da başlattığı operasyon hakkında 26 Haziran tarihinde de bir açıklama yayınlamış, ‘Irak’ın ulusal güvenliğinin ve hava sahasının ihlal edildiği, silahsız sivillerin öldüğünü’ belirtmişti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.