21 Temmuz 2019
  • İstanbul27°C
  • Diyarbakır36°C
  • Ankara24°C
  • İzmir29°C
  • Berlin19°C

İLHAM AHMED: MOSKOVA VE ŞAM'A MECBURİ OLARAK YÜZÜMÜZÜ DÖNDÜK

Demokratik Suriye Meclisi (DSM) İcra Kurulu Başkanı İlham Ahmed, “Kontrolümüz altındaki bölgeleri korumak için Moskova ve Şam'a mecburi olarak yüzümüzü döndük” dedi.

İlham Ahmed: Moskova ve Şam'a mecburi olarak yüzümüzü döndük

10 Şubat 2019 Pazar 00:02

İlham Ahmed, gündeme ilişkin ABD basınına konuştu. 

“Bize göre bu iyi bir senaryo değil, memnun değiliz” diyen, İlham Ahmed, sözlerine şunları ekledi: 

“Sınırlarımızda rejim güçlerine yer vermemiz, altyapısını henüz kuramadığımız demokratik projemizin başarısız olduğu anlamına gelir. Türkiye'nin hava bombardımanları ve tank saldırıları ile Suriye rejiminin sınırlarımıza gelmesine izin vermek arasında mecbur bırakıldık.” 

Suriye hükümetine bağlı ordunun sınıra yerleştirilmesine ilişkin ise Ahmed, “Bunu görmek en son isteyeceğimiz şeydir, çünkü biz demokratik projemizi sürdürmek istiyoruz” diye konuştu. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den çekilme kararına da değinen Ahmed, şunları söyledi: 

"Amerika'nın aniden çekilme kararı yalnız bırakıldığımız anlamına geliyor. Söylemek istediğim halkımız için bir çözüm bulmak istiyoruz. Bu yüzden Rusya ile görüştük, mesajımızı Esad rejimine ulaştırmalarını istedik. Rusya'nın gözetiminde Suriye askerlerinin sınıra yerleştirilmesi Türkiye'nin tehditlerini durdurmak anlamına gelir.” 

İlham Ahmed, ABD ile müttefik olduklarını vurgulayarak şöyle dedi: 

“Amerika'nın çekilmesinde bizim için en önemli konu, bölgemizin hiç bir saldırıya uğramaması ile ilgili garantinin verilmesi ve ABD ortaklarının hiçbir tarafın saldırısıyla öldürülmemesidir."

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.