09 Temmuz 2020
  • İstanbul20°C
  • Diyarbakır24°C
  • Ankara18°C
  • İzmir25°C
  • Berlin15°C

İDDİA: ERDOĞAN AB İLE GÖRÜŞMEYİ TERK ETTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Avrupa Birliği yetkilileri ile yapılan görüşmeyi aniden terk ettiği öne sürüldü. Times gazetesi, 1 saat 45 dakika süren görüşmesi gergin geçtiğini ve Erdoğan'ın anlaşma sağlanamayınca masadan kalktığını yazdı.

İddia: Erdoğan AB ile görüşmeyi terk etti

10 Mart 2020 Salı 12:03

İngiliz gazetesi The Times, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Avrupa Birliği (AB) yetkilileri arasında dün akşam Brüksel’de görüşmede anlaşma sağlanamadığını, Erdoğan’ın da Yunanistan’a göçmen ve mülteci akışını durdurma konusunda herhangi bir söz vermediğini yazdı. Gazete, AB’den göçmenler için daha fazla maddi yardım isteyen Erdoğan’ın görüşmeyi terk ettiğini öne sürdü.

‘AB’Yİ YETERLİ MADDİ YARDIM YAPMAMAKLA SUÇLADI’

Times’ın Brüksel muhabiri Bruno Waterfield’ın haberine göre, Erdoğan’ın Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel’le 1 saat 45 dakika süren görüşmesi gergin geçti. Erdoğan AB’yi; yeterli sayıda mülteci almamakla, Türkiye’ye mültecilere barındırması için yeterli maddi yardımda bulunmamakla ve Ankara ile Brüksel arasında 2016’da varılan anlaşmaya uymamakla suçladı ve görüşmeyi aniden terk etti.

Gazetedeki haberde Erdoğan’ın AB’den, Türkiye’ye 6 milyar euro yardım da öngören anlaşmanın yenilenmesini ve Ankara’ya daha fazla maddi yardımda bulunulmasını istediği belirtildi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen görüşme sonrası yaptığı açıklamada, 2016’da imzaladıkları anlaşmanın tam olarak ne anlama geldiği ve hangi maddelerinin uygulanmadığı konusunda Türkiye’yle aralarında görüş ayrılıkları olduğunu söylemişti. AB Konseyi Başkanı Charles Michel de, iki tarafın yetkililerinin önümüzdeki günlerde “anlaşmanın uygulanmasını netleştirmek ve bir noktada buluşup buluşmadıklarını görmek için” bir araya geleceklerini açıklamıştı.

Fransız haber ajansı AFP ise tarafların görüşmenin gergin geçtiğini kamuoyundan gizlemediğini, Erdoğan’ın önceden planlananın aksine basın açıklaması yapmadığını yazdı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.