22 Ekim 2020
  • İstanbul18°C
  • Diyarbakır12°C
  • Ankara10°C
  • İzmir17°C
  • Berlin15°C

HEWLER İLE BAĞDAT, ŞENGAL KONUSUNDA ANLAŞMAYA VARDI

Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’nin Sözcüsü Ahmed Molla Talal, Şengal konusunda Hewler ile Bağdat hükümetlerinin anlaşmaya vardığını açıkladı.

Hewler ile Bağdat, Şengal konusunda anlaşmaya vardı

09 Ekim 2020 Cuma 22:00

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Sözcü Ahmed Molla Talal, Şengal konusunda Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile Irak Hükümeti arasında tarihi bir anlaşma gerçekleştiğini belirtti.

Talal, “Başkalarının başarılı olmadığı konuyu, bu hükümet karşılıklı güveni geliştirerek, iyi niyetini takdim ederek ve sağlam bir siyasi iradeye dayalı olarak, Şengal'e güvenliği, istikrarı ve yeniden yapılanmayı ve tüm etkilenen halkını evlerine geri döndürme konusunda başardı” dedi.

Anlaşma çerçevesinde, Şengal’deki silahlı grupların hakimiyetine son verilip, kentin yeniden inşa edileceği ve mağdurların evlerine döneceğini kaydeden Talal sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başbakan Mustafa Kazimi bugün, Kürdistan Bölgesi Hükümet ile koordineli olarak, Şengal'deki federal hükümetin otoritesini anayasaya uygun olarak, idari ve güvenlik düzeyinde güçlendiren, davetsiz misafir grupların hakimiyetini sona erdiren, kentin tam anlamıyla yeniden inşasının ve mağdurların geri dönüşünün önünü açan tarihi bir anlaşmaya sponsor oldu.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.