22 Ekim 2020
  • İstanbul18°C
  • Diyarbakır12°C
  • Ankara10°C
  • İzmir17°C
  • Berlin15°C

HDP'DEN ORMAN YANGINLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA: SORUMLULARINI LANETLİYORUZ

​Hatay'da iki gün süren orman yangınına ilişkin HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, tarafından yapılan açıklamada, "Orman yangınlarının sorumlularını lanetliyoruz" denildi.

HDP'den orman yangınlarına ilişkin açıklama: Sorumlularını lanetliyoruz

11 Ekim 2020 Pazar 20:57

Yazılı açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş başkanları Hatay'ın iki gün boyunca yandığına vurgu yaparak "Nerede ve hangi nedenle olursa olsun, doğaya karşı geliştirilen her türlü saldırı bütün insanlığa karşı yapılmış saldırılar kadar ağır bir suçtur. O nedenle doğaya yönelik her türlü saldırıyı, kimden gelirse gelsin kınıyoruz, lanetliyoruz" İfadelerine yer verildi.

Açıklama devamı şöyle:

"İktidarın ormana, doğaya ve eko sisteme bakışı son derece sorunludur. Şaibeli ihalelerle satılan yangın söndürme uçakları, güvenlik bahanesiyle yakılan hektarlarca arazi; günlerce, haftalarca bilerek müdahale edilmeyen yangınlar ve tahrip edilen yaşam alanları; imara açılsın diye rant alanı yaratmak için çıkarılan yangınlar; maden sahası yaratmak için yakılan ormanlar...

Ormanlık alanlar yandıktan sonra o topraklarda yükselen otelleri ve villaları; açılan maden ve taş ocaklarını, kısacası rant uğruna ülkenin geleceğini yakan anlayışı unutmuyoruz.

Bu vesileyle bir kez daha, kimden gelirse gelsin ve hangi nedenle olursa olsun, ormanların yakılmasının ve eko sistemin tahrip edilmesinin karşısında kararlı tutumumuzu sürdüreceğiz. Nerede olursa olsun, ekolojik dengelerin ve sistemin korunması mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz."

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.