21 Mart 2023
  • İstanbul13°C
  • Diyarbakır15°C
  • Ankara11°C
  • İzmir17°C
  • Berlin8°C

GEZİ DAVASI’NDA KAVALA’NIN TUTUKLULUĞUNA DEVAM KARARI

​Gezi davasında konuşan Osman Kavala’nın avukatı Köksal Bayraktar, “Bütün mücadelemize rağmen işin esasına girmediniz, bir tane bile tanık dinlemediniz, tevsii tahkikat taleplerini reddettiniz. Yasal olarak burada sanıkları dinlemeye hakkınız yok” dedi.

Gezi Davası’nda Kavala’nın tutukluluğuna devam kararı

21 Mart 2022 Pazartesi 14:31

Gezi Davası’nda Yargıtay’ın bozma kararının ardından 5. duruşma Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde yapıldı.

Savcı duruşma öncesinde sunduğu mütalaasında, davanın tek tutuklu sanığı iş insanı Osman Kavala ile Ayşe Mücella Yapıcı için ağırlaştırılmış müebbet hapis, 6 sanık için 20’şer yıla kadar hapis talebi istedi.

Duruşmaya demokratik kitle örgütleri, uluslararası basın, konsolosluk temsilcileri, siyasi partiler katıldı.

Osman Kavala duruşmaya, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla cezaevinden katıldı. Duruşmaya Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman’ın da arasında bulunduğu bazı tutuksuz sanıklar katıldı.

İlk olarak konuşan Can Atalay, “Bizim bu yargılamayı uzatmak gibi bir amacımız yoktur. Biz Gezi’yi savunduk. Soruşturma aşamasında da kovuşturma aşamasında da memleketimizi terk etmedik. Yargılamayı uzatmayla ilgili en ufak çıkarımız yok. Biz suçlamalara yanıt vermek istiyoruz. Ama önce bir yargılama yapalım. Bir düğmeye basıldı, Gezi davası bozuldu. Bir düğmeye basıldı, Yargıtay 16. Ceza Dairesi Çarşı davasını kendi dosyası içinde bulunmayan Gezi davası ile birlikte değerlendirme yaparak bozdu. İstanbul 30. ACM alelacele dosyayı başından attı ve size gönderdi. Bir üyenizin muhalefet şerhi ile dosyalar birleştirildi. Yine bir anda düğmeye basıldı, dosyalar tefrik edildi. Ara kararla, daha önceden hazır edilmiş bir metin ile mütalaa alındı” dedi.

‘Bir tane bile tanık dinlenmedi’

Osman Kavala’nın avukatı Köksal Bayraktar ise şunları söyledi:

Bütün mücadelemize rağmen işin esasına girmediniz, bir tane bile tanık dinlemediniz, tevsii tahkikat taleplerini reddettiniz. Yasal olarak burada sanıkları dinlemeye hakkınız yok. İstinaf mahkemesi ne dedi? “Dosyalar birleştirildikten sonra iki dosyanın bağdaşan tarafları var mı bak” dedi. Siz sadece 30. ACM’de yargılanan sanıkların ifadelerini tekrar ettirdiniz. Baz istasyonu ve HTS kayıtlarına bakarak bizim tahliye taleplerimizi reddettiniz. Yargıtay HTS kayıtları kesin delil değildir diyor. Siz buna rağmen Henry Barkey hangi otelde kaldı sormadınız. Osman Kavala ile Henri Barkey lokantada karşılaştı deniyor. Hangi lokanta diye sormadınız. O lokantadaki garsonları çağırmadınız. Yargıtay, tanıklar ve müştekiler dinlenmediği için bir dosyada verilen kararı bozdu. Hal böyleyken karara gitmek doğru değil. Davayı esas mahkemesine göndermenizi, bu talebin reddedilmesi halinde Henri Barkey hangi otelde kaldı, Kavala ile hangi lokantada karşılaştılar, bu hususların tespit edilmesini talep ediyoruz.

Kavala ise tahliye talebine ilişkin şunları söyledi:

Beraat ettikten sonra 2 suçlamadan tutuklandım. Önce resen tahliye edilmiş olduğum 15 Temmuz sonra da casusluk suçlaması. Casusluk suçlaması ve Henri Barkey ile görüşmeye dair herhangi bir somut bilgi, belge ortaya konmamıştır. Mütalaada ‘casusluk’ suçlamasından bahsedilmediği gibi benim ‘casusluk’ suçundan tutuklu bulunmamın hukuk dışı olduğu tamamen aleni hale gelmiştir.

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Duruşma 22 Nisan gününe ertelendi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.