25 Nisan 2019
  • İstanbul14°C
  • Diyarbakır9°C
  • Ankara10°C
  • İzmir17°C
  • Berlin18°C

ERDOĞAN’DAN ‘KAŞIKÇI’ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'ya ilişkin, "Bir başkonsoloslukta, bir büyükelçilikte kamera sistemlerinin olmaması mümkün mü?” dedi.

Erdoğan’dan ‘Kaşıkçı’ açıklaması

11 Ekim 2018 Perşembe 03:13

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Macaristan dönüşü gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'ya ilişkin, "Olayı tüm boyutlarıyla araştırıyoruz. Bizim ülkemizde cereyan etmiş bir hadise. Böyle bir hadiseyle ilgili olarak bizim sessiz kalmamız mümkün değil. Çünkü sıradan bir olay değil. Kaşıkçı güçlü bir ailenin evladı. Uluslararası bir köşe yazarı özelliği var ve bir Türk kızıyla evlenme arifesinde böyle bir şey yaşıyor” dedi.

 Nikâh muameleleriyle ilgili başkonsolosluğa müracaatında olayın yaşandığını söyleyen Erdoğan şunları söyledi:

“Ben daha ilk gün olay duyulur duyulmaz, ayın 2’sinde arkadaşlara talimatı verdim. Gerek Adalet Bakanlığımızla, Dışişleri Bakanlığımızla bu işin malum bir Viyana Sözleşmesi boyutu var, hemen olayla ilgilenmeye başladık. Emniyet, istihbarat, her boyutuyla bu işi ele aldık. An be an sürekli bunun takibi yapıldı. Türkiye’ye girişler, çıkışlar dahil gereken her şey mercek altına alındı."

ERDOĞAN: KAMERA SİSTEMLERİNİN OLMAMASI MÜMKÜN MÜ?

"Bir başkonsoloslukta, bir büyükelçilikte kamera sistemlerinin olmaması mümkün mü?” diyen Erdoğan, “Olayın cereyan ettiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda kamera sistemlerinin olmaması mümkün müdür? Yani buradan bir kuş uçsa, buradan bir sivrisinek çıksa bu sistemler bunu yakalar ki onlarda bu sistemlerin en ileri dereceleri vardır” şeklinde konuştu.

"Viyana Sözleşmesi’ne göre de adımlar atıldı” diyen Erdoğan şöyle konuştu:

“Başkonsolosluğa girilip gerekli çalışmaların yapılabileceği noktasında dönüşler alındı. Bu dönüşler alındıktan sonra da gerek yargımız, gerek emniyetimiz, Dışişleri Bakanlığımızın yetkilileri, istihbaratımız şu anda çalışmalarına devam ediyor. Şu anda tahminler üzerine değerlendirme yapmam doğru olmaz. Ama endişelerimiz var. Bizim bu endişelerimizi ABD’nin de aynı şekilde telaffuz ettiğini görüyoruz. Gerek Sayın Trump’ın gerek Pompeo’nun gerek Pence’in. Hepsi de duydukları endişeyi anlatıyorlar."

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.