25 Haziran 2019
  • İstanbul24°C
  • Diyarbakır26°C
  • Ankara20°C
  • İzmir28°C
  • Berlin21°C

ERDOĞAN: 'SURİYE'NİN EN BÜYÜK SORUNU FIRAT'IN DOĞUSU'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD ziyareti öncesi havalimanında yaptığı açıklamada, Trump'la görüşüp görüşmeyeceği sorusuna "Şu anda gelen bir talep yok" yanıtını verdi.

Erdoğan: 'Suriye'nin en büyük sorunu Fırat'ın doğusu'

23 Eylül 2018 Pazar 11:32

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Zirvesi için bu sabah ABD’ye uçtu. Erdoğan, zirve öncesi Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:

BM KONUŞMASI: (BM Genel Kurulu) Konuşmamda insani krizlere dikkati çekerek, vicdanları derinden yaralayan bu sorunlara çözüm bulunması için çağrıda bulunacağım.

SURİYE: Şu an Suriye’nin geleceği için en büyük sorun, Fırat’ın doğusunda kimi müttefiklerimizin himayesinde büyüyen terör bataklığıdır. Bu bataklığı kurutulması için gerekenler yapılmalı.

İRAN’A SALDIRI: İran’daki son meydana gelen terör eylemi.. Şu an içeriğinde neler var neler yok bilemiyoruz ama dün akşam itibariyle 29 kişinin öldüğü, böyle bir durumla bölgedeki hassasiyetler daha da artıyor. İran halkının başı sağ olsun diyoruz.

ALMANYA’DAN BEKLENTİLER: ABD ziyaretinin hemen sonrasında Almanya’yı ziyaret edeceğim. Bu ziyaret Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemimin ilk devlet ziyareti olacak.

Erdoğan, yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin sorularına ise şu yanıtları verdi:

TRUMP’LA GÖRÜŞME: ABD tarafından bir talep gelirse değerlendiririz. Şu anda herhangi bir şey söz konusu değil.

MHP’NİN AF TEKLİFİ: Biz bazı açıklamaları duyduk. Fakat bizim bu konudaki temel ilkemiz şudur: Af konusu eğer bir suç devlete karşı işleniyorsa devletin bunu af yetkisi olabilir. Fakat şahıslara karşı işleniyorsa bunun af yetkisi devlette değildir. Bunu affedebilecek merci mazlum mağdur insanların ta kendisidir. Af ile ilgili talebin içeriği meclise gönderildiğine göre arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yapar atılacak adım varsa üzerinde durulur. Konuşulanlara bakıldığında bunlar kişileri de ilgilendiren bir durum. 162 bin kişinin devletle alakası konusunda arkadaşlarıma sordum, devlete karşı işlenmiş bu sayıda bir suç söz konusu değil dediler.

İDLİB MUTABAKATI: Düne kadar Rusya’dan gelen bir heyet burada görüşmeler yaptılar. Bu görüşmelerin neticesinde detay çalışmalar üzerinde de duruldu. En kısa zamanda inşallah en isabetli en hayırlı ne olacaksa bölgenin barışı için bu adımı atacağız. Mutluyuz çünkü 3,5 milyon insanın yaşadığı İdlib’de bütün bu siviller burayı terk ettiklerine gidebilecekleri yer Türkiye. Böyle büyük bir mülteci akının Türkiye’nin üstlenmesi kolay değildi. Böyle bir anlaşmanın sağlanması bizi de bölgeyi de rahatlatmış oldu. temenni ederim ki bu süreci başarıyla sürdürürüz.

MHP İLE YEREL SEÇİM İTTİFAKI: Liderler olarak görüşme konusuna her zaman açığız. AK Parti olarak bizim şu anda bütün hedefimiz, tüm belediyelerde seçime girmek üzere hazırlığımızı sürdürmektir. Ona göre hazır olmaktır. Biz cumhur ittifakı noktasındaki hassasiyetimiz neyse bundan sonraki süreçte de aynı hassasiyeti koruruz. Böyle bir dayanışma için oluruz.

YENİ HAVALİMANI AÇILIŞI ERTELENDİ Mİ?: Ben şimdi bunu sizden duyuyorum. Öyle bir şey yok. Dün zaten oradaydım. Tekraren arkadaşlarımıza sordum. 29 Ekim’de inşallah açılışını yapacağız. Ama nedir? Peyderpey iniş kalkışlarda THY’nin İGA ile yapacağı görüşmeler çerçevesinde olacaktır. Bir anda Atatürk Havalimanı’nı devreden çıkmayacak bir geçiş süreci var. 29 Ekim oranın açılış tarihidir. Test çalışmalarını Teknofest’te yaptık. Bir defa terminal binası her şeyiyle hazır durumda. Pist gayet güzel.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.