25 Nisan 2019
  • İstanbul14°C
  • Diyarbakır9°C
  • Ankara10°C
  • İzmir17°C
  • Berlin18°C

ERDOĞAN: DANIŞTAY'IN KARARI İYİ NİYETLİ DEĞİL

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğrenci andını kaldıran yönetmelik maddesini iptal eden Danıştay’ın iyi niyetli olmadığını söyledi.

Erdoğan: Danıştay'ın kararı iyi niyetli değil

03 Kasım 2018 Cumartesi 15:06

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay'ın 'Öğrenci Andı' kararını bir kez daha eleştirdi.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Davutpaşa Kongre Merkezi'nde konuşan Erdoğan, "Siyasi hırslar uğruna bu ülkenin gençlerinin kardeş kavgasına sürüklenmesine fırsat vermeyeceğiz" dedi.

Erdoğan, "Danıştay’ın Andımız kararını iyi niyetli görmüyorum. Danıştay’ın kararı sonrası tartışmalar, bizim kararlılığımızı pekiştirmiştir. Bu metin, ezanı Türkçe okutmak isteyenlerin metnidir." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Siyasi hırslar uğruna bu ülkenin gençlerinin kardeş kavgasına sürüklenmesine fırsat vermeyeceğiz. Danıştay'ın andımız kararı sonrasında şahit olduğumuz manzaralar, bu konudaki kararlılığımızı daha da arttırmıştır. Bu metin milletin kültür anlayışını ortaya koyan bir metin değildir. Bu metin ezanı Türkçe okutmak isteyenlerin metnidir. Bizim andımız İstiklal Marşıdır. İstiklal Marşımız'dan daha güzel ve güçlü bir ant olabilir mi? Bunlar saçma sapan şeylerle gençliği yönlendirme gayreti içerisindeler. İyi niyet eseri olmadığına inandığım bu kararı kimi çevreler baskıcı antidemokratik ideolojilerine yakılmış bir ışık gibi algıladı."

Türk Eğitim-Sen, 8 Ekim 2013’te okullardaki bayrak törenlerinde okutulmasına son verilen öğrenci andının yeniden okutulması için aynı gün dava açmıştı. Danıştay 8’inci dairesi, 19 Ekim 2018’deki kararıyla değişikliği iptal etmişti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kararı temyiz ederken Erdoğan da andın yeniden okutulmayacağını söylemişti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış
ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.